4G aslında çok da iyi bir şey değil

Yaşasın 4G geliyor! Çevremdeki teknoloji meraklılarını garip bir hava sarmaya başladı. 4G’li telefonlara geçiş işlemleri başlatıldı bile. Peki ama niye? Neden 4G’ye bu kadar çok seviniyoruz?

Gelin kısa bir 3G hikayesiyle lafıma başlayayım. 3G konusunda kim iyidir dersek, çoğunluk Turkcell diyecektir. Fakat Turkcell’in Zincirlikuyu – Levent gibi iş merkezlerinin çok olduğu, yani şebeke yoğunluğunun fazla olduğu lokasyonlarda bırakın 3G’yi, internet hizmeti bile sağlayamadığı bilinen bir gerçek. Bu durumda 4G’yi nasıl verecekler acaba diye sorgularken, başka bir şeyi daha sorgulamaya başladım.

Hız çok iyi bir şey değil!

4G teknolojisiyle telefonlarımıza gelen internet daha da hızlanacak ve kablosuz veri transferi ülkemizde daha hızlı hale gelecek. Bu bazı sektörler için çok güzel bir şey aslında. Mesela haber bültenleri için güzel bir gelişme. Şuan 3G ile düşük çözünürlükte acil canlı yayın bağlantıları yapan kanallar, 4G ile birlikte daha temiz görüntü elde edebilecekler. Peki ya günlük kullanımlar?

Operatörlerimizin tarifeleriyle birlikte bize sağlamış oldukları internet limitleri 1GB, 2GB, 4GB ve taş çatlasın 6GB arasında. Biz bu limitlerle ay sonunu zor getirirken, hız bizim neyimize? Düşünün! 4G’li bir telefonumun olduğunu ve onunla Youtube’da gezinirken yanlışlıkla bir videoya tıkladığımı… HD bir video ise, bu video anında yüklenmeye başlayacak. Bu sırada bizim küçücük limitli internet paketimiz hızlıca tükenmeye başlayacak. Halbuki 3G veya 2G olsaydı video dolmadan ben videoyu kapatmış olacaktım ve paketimden o kadar fazla harcama yapmayacaktım. Bu ufak bir örnek sadece. Hız geliyor da, limitler az. O limitlerle nasıl keyifli hızlı sörf yapabilirsiniz ki?

İnternet paketlerinin cep yaktığı, vergilerle boğuştuğu, 1GB paketin bile 19 TL’lere satıldığı, asgari ücretin malum olduğu bir ülkede bir insan 4G’ye nasıl sevinir ki? Ya bu insanlar gerçekten 4G’nin ne olduğunu bilmiyorlar, ya da Türkiye sandığımızdan daha da zengin.
dedicated-server

5 Comments

  • Bi dönem bunu TTNET ile yaşadık. 4 GB kotalı paketler çoğunlukla kullanılıyordu. Ardından hızları yükselttiler. Sonra insanlar kotalarını doldurmaya, yani pakete sığmamaya başladı. Ardından sınırsız internet kullanımı arttı. İşleyiş böyle, yine aynısı olacak.

  • Doğru abi ancak Vodafone’nin eskiden Sınırsız internet kampanyası vardı ve şu anda ablamda sınırsız internet var onun için 4G bitirim olucak :) ama gerçekten AZ kota çok para :(

  • Harika bir yazi olmus Fatih’cim, 4G bizim neyimize.. Tum bu kotalar makul seviyelere cekilmedikce hicbir anlami olmayacak bizler gibi siradan kullanicilar icin..

Yorum bırakın