Adını edition koydum – Apple Watch üzerine

Apple Fan Boy’ların istilasına uğrayacak bir yazıyla karşınızdayım. Ama bu durumun karşısında sinirlenmemek elde değil. İnsanların göz göre göre resmen aptal yerine konulmasını izlemeyi hazmedemiyorum.

Bugün Apple Watch denen akıllı saati incelemek üzere İstanbul Zorlu Center’daki Apple Store’a gittim. Pazarlama faaliyetlerine dediğim hiçbir şey yok. Adamlar güzel güzel bir ekranla eşleştirmişler ve saati bir üniteye koymuşlar. Yani saatte bir menüye girdiğinizde, açıklaması hemen yandaki ekranda beliriyor. Oldukça başarılı bulduğum bir çalışma.

Fakat saati incelediğimde baştan sona hayal kırıklığı. Kalp atış hızı ölçme, uygulama desteği, bildirim ekranı vs. gibi Android Wear işletim sistemli akıllı saatlerde ve Samsung’un Gear serisi akıllı saatlerinde bulunan sıradan özellikler var. Apple Pay ödeme sistemi dışında ekstradan bir avantajını ben açıkçası göremedim. Şarj süresi ise yoğun kullanımda 18 saat gibi komik bir rakam. Yani her gün şarj etmek zorundasınız. Ayrıca bu kadar kullanışsız ve karışık bir arayüz görmedim.

Apple Watch

Fiyatına baktığımızda ise dudak uçuklatıcı bir rakam söz konusu. Bunun maddi durumun iyi olmasıyla vs. alakası yok. IOS işletim sisteminin sunduğu fırsatların çok daha ötesinde fırsatlara sahip olan Android Wear’ların (Henüz Türkiye’de yoklar) fiyatlarıyla; Apple Watch’ı karşılaştırdığımda durum gözler önüne seriliyor.

Android Wear’ın amiral gemisi sayılabilecek olan Moto 360 akıllı saati daha şık tasarımıyla ve kasasıyla pazarına 149 Dolar’dan sunuluyorken; Apple’nin çıkarttığı bu saat, aldığı süpersonik isimlere göre çeşitli fiyatlara sahip, ama ne fiyat!

Apple Watch 2

Aslında bütün modellerin tasarımı aynı, içeriği aynı, yazılımı aynı… Zaten oradaki eleman da aynısını söylüyor. Ama asıl komik olan şu;

Apple Watch Sport 1.249 TL – 1.399 TL
Apple Watch 1.999 TL – 2.149 TL
Apple Watch Edition 34.000 TL – 56.000 TL

Kapitalizmin göze bu kadar sokulmasının amacı nedir kardeşim? Hepsi aynı saat, hepsi aynı yazılım; renklerini ve kordonunu değiştirerek, adını Sport ve Edition koyarak bölümlendirerek fahiş fiyatlara satmak insanları saf durumuna koymaktan başka nedir?

Hadi onu geçtim bunun için bile deliren insanlar var. İnanın aklım almıyor sizleri. Android gibi özgür bir yazılım ve arkasında Google gibi bir dev varken, Apple’a para yatırıyor olmanıza aklım almıyor. Moto360’ın yanından kıyısından geçemeyecek olan bir saate bu fahiş fiyatları çekmek, Apple firmasını gözümde tamamen bitirdi artık.
dedicated-server

7 Comments

  • Apple urunlerini fiyatindan ziyade elde ettiginiz fiyat-performans-servis 3 leminde degerlendirmeniz lazim. 156.567 cesit android marka cihaz icinde bu cihazlarin sadece % 60 i en son versiyon Android kullanabiliyor. Bu da demek ki aldiginiz cihaz Google Nexus ailesinden degilse her seferinde uretici firmanin en son versiyon android isletim sistemini kendi telefonuna uyarlamasini beklemeniz gerekiyor. Bu yuzden bazi modeller es geciliyor. Hala 4.0 ile calisan yuzlerce marka var. Ayni sey saat icinde gecerli, aldiginiz saati surekli olarak o gunku versiyonuyla kullanmak zorunda kalabilirsiniz, play store daki yuzlerce zararli fake uygulama, Turkiyede cihaz arizalandigi zaman muhatab bulamama da cabasi. E bir laf var ucuz et ucuz yahni karar sizin tabiki de sonucta. Ancak bende cope atacak para yok.

  • Yine amaçsız olarak satın alınacak ve apple firmasını daha da zengin edecek bir ürün. Edition için; bir kuyumcunun yada mücevher firmasının asla yapamayacağı bir şey yapmışlar. Bazı değerli madenlerden oluşan (altın,safir) ve takı olarak kullanılabilecek bir saat yapıp içine beş para etmez bir yazılım ve donanım bileşimi koyarak fiyatı uçurmuşlar. Artık kim yutarsa. Diğer (sözde) uygun fiyatlı olan türleri için zaten olta meraklısı bir kitle hazır bekliyor. Neymiş efendim kalp ritmi ölçüyormuş. 100 liraya satılan akıllı saatlerde bile bu özellik varken bu paralar neden verilir? Akıllı saat denilen cihaza zaten hiçbir zaman anlam veremedim ama apple ürünlerine insanların bu kadar yüksek paralar ödemesini hiçbir zaman anlamayacağım. Sanırım fazla para verilen ürünün müşteri tarafından kıymete binmesi psikolojisi olsa gerek. Yoksa apple firması nasıl bu kadar para kazanabilir?

Yorum bırakın