Alstom Citadis Zeytinburnu-Kabataş tramvay hattında

İstanbul Alstom Citidas

İstanbul Alstom Citidas

Fransa’da Alstom şirketi tarafından tanıtılan yeni Alstom Citadis marka cadde tramvaylarının ilki İstanbul’a geçtiğimiz aylarda giriş yaptı.

İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından 2011 yılına girerken tanıtılan tramvaylar konforuyla ve modernliğiyle dikkat çekiyor. Beklenenden daha erken bir tarihte raylara konulan tramvaylar artık İstanbulluların hizmetinde. 37 tane gelen yeni araçlarla birlikte Zeytinburnu-Kabataş arasında 92 adet tramvay sefer yapacak.

Lale motifli tramvay olarak İstanbullulara ufak bir haber olarak duyurulan ve az duyurulduğu için çoğu kişinin haberdar olmadığı tramvaylar 32 istasyonluk müthiş bir uzunluğa sahip olan Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş hattında kullanılacak.

Alstom Citadis tramvayının en önemli ayrıntıları ve çok özel tanıtım videosunu yazının devamında bulabilirsiniz.!

ARTIK RAYLARDA!

Zeytinburnu-Kabataş hattında çalışan Bombardier tarzı alçak tabanlı mavi tramvaylar daha tazeliğini korumadan üretimi devam eden ve Büyükşehir Belediyesi tarafından 37 tane sipariş ettirilen Alstom Citadis 2011 yılında hizmete girdi.

Peki tek Zeytinburnu-Kabataş’ta mı kullanılacak?

İstanbul Ulaşım geçtiğimiz yıl Zeytinburnu-Kabataş ve Zeytinburnu-Bağcılar tramvay hattını kesintisiz olarak Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş olarak çalışacağını açıklamıştı ve buna öncülük olarak iki hattın arasındaki aktarma olayı kaldırılmışlardı. Ama Zeytinburnu-Kabataş alçak, Zeytinburnu-Bağcılar yüksek tabanlı duraklardan oluşuyor. 2011 Şubat ayında ise Zeytinburnu-Bağcılar arası da alçak tabanlı hale gelecek. Böylelikle iki hat birleşerek tramvaylar Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş arasında hizmet verecek. Sefer süreleri ise 2 ile 4 dk arasında değişecek.

Alstom Citadis’in farkı nedir?

Farkları şuankilerden saymakla bitmiyor. Özellikle benim çok sevindiğim bir özelliği varmış sanırım yan koltuklar araçta bulunmuyormuş : ) Buna çok sevindim. Birde klimalarının kokusuz ve daha kuvvetli çalışmasınıda dilerim. Ayrıca şuanki Zeytinburnu-Kabataş hattında çalışan Bombardier tramvaylar pek konforlu değil. İnsanı yorucu bir özelliği var, hele ki ters oturursanız..

Alstom Citadis İstanbul’un modernliğine uygun ve İstanbul simgesi haline gelen lale motifli şık bir tasarıma sahip. Ayrıca konforlu bir yolculukta sunuyor. Bir otobüse göre çevreye 4 kat daha az zarar veriyor.  %98’i dönüşümlü maddelerden yapılıyor. Ve en önemlisi normal bir otomobile göre 4 kat daha az gürültü oluşturuyor. Ayrıca araçlarda koltuk sayısı az. Daha çok ayakta kullanıma özel olarak tasarlanmış gibi görünüyor.

İŞTE NAMI DEĞER ALSTOM CİTADİS’İN TANITIM VİDEOSU.!
dedicated-server

11 Comments

Yorum bırakın