Cumhuriyetin 89. yılı Boğaz’da coşkuyla kutlandı!

Cumhuriyet Bayramı 89. Yıl Boğaz kutlamaları

Cumhuriyet Bayramı 89. Yıl Boğaz kutlamaları

Bugün Cumhuriyetimizin 89. Yılını yasakların gölgesinde coşkuyla kutlamaya çalışıyoruz. Öncelikle Türkiye için büyük mücadele eden Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun silah arkadaşlarını buradan saygıyla anarak yazıma başlamak istiyorum.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında İstanbul’un çoğu yerinde kutlamalar ve konserler vardı. Milyonlarca insan; gündüz yürüyüşlere, akşam da gösteri ve konserlere akın etti.

Bu kapsamda; Türkiye’deki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının atası sayılabilecek olan Boğaz’daki ışık ve hava-i fişek gösterisi bu yıl da büyüledi. Boğaz Köprüsü ve Kız Kulesi arasında gerçekleşen gösteri, İstanbullular için bir gelenek haline geldi. Milyonlarca İstanbullu Boğaz kıyılarına doldu taştı!

Ben de bu yıl, her yıl olduğu gibi Boğaz’daki gösteriye ve ilk defa da Beşiktaş Barbaros Meydanı’ndaki her yıl klasikleşen Kenan Doğulu konserine katıldım. Boğaz kıyıları sosyal medyanın gücüne daha fazla dayanamadı ve operatörlerin internet şebekeleri çöktü. İnsanlar bu coşkulu kutlamaları ne yazıkki bir süre sosyal medyada paylaşamadı.

MÜZİK EŞLİĞİNDE GÖRSEL ŞÖLEN

Geçen yıl yaşanan terör olayları ve Van Depremi nedeniyle iptal edilen Boğaz’daki 29 Ekim gösterileri 1 yıl aradan sonra tekrar yapıldı. Genelde her yıl Dolmabahçe ve Kabataş’tan izlediğim gösteriyi, bu yıl Üsküdar Sahillerinde izleme kararı aldım. Çünkü gösteride Hava-i Fişekler Anadolu Yakası kıyılarından atılıyordu. Fakat bu yıl bir değişiklik yapmışlar ve Avrupa Yakasından atma kararı almışlar :) Yani yine gösteriyi tam altında değil de, karşıdan izledim. Bulunduğum Paşabahçe Sahili çok hoş bir açıya sahip olduğu için bu durum beni pekte mutsuz etmedi, aksine daha iyi oldu diye düşünüyorum : )

Gösteride 50.000’e yakın hava-i fişek kullanıyor. Çok büyük emek ve yatırım var. 15 Dakika boyunca süren gösteri, Fahir Atakoğlu’nun Cumhuriyet bestesinin ritminin eşliğinde yapılıyor. Bu müzik eşzamanlı olarak Power FM’de canlı olarak yayınlanıyor. Böylelikle gösteri sırasında radyoyu açıp, müzikle birlikte gösteriyi izleyebiliyorsunuz. Bir iyilik yapıp, bu müziği aşağıdaki videoya montajla ekledim. Kaçıranlar ve tekrar izlemek isteyenler için bir video hazırladım. 10. dakikadan sonra daha heyecanlı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim :)

BEŞİKTAŞ’TA YİNE KENAN DOĞULU

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Beşiktaş Barbaros Meydanı’nda Kenan Doğulu rüzgarı esiyordu. Birbirinden güzel şarkılarını seslendiren Kenan Doğulu, bize çok keyifli dakikalar yaşattı. Kendisine tekrar teşekkür ediyoruz.

İstanbul’un dünya şehri olduğuna en büyük kanıt gibi görünen Boğaz’daki muhteşem gösteriyi, İstanbullular her yıl “Yağmur yağacak mı?” korkusuyla izliyor. Çünkü her yıl hava kapalı oluyor ve çiseliyor. Boğaz’daki gösteri boyunca yağmur yağmadı. Beşiktaş’taki Kenan Doğulu konserinin bitmesinin ardından yarım saat sonra yağmur gök gürültülü sağanak şeklinde yağmaya başladı.

BOĞAZ’DA ŞEBEKE YİNE ÇÖKTÜ

Olimpiyatlara aday olan şehir, fiyaskoları ardı ardına göstermeye devam ediyor. En son Türk Telekom Arena’nın zeminiyle başlayan bu eksiklikler, bugünki şebeke sorunuyla iyice taçlandı!

En ufak etkinlikte bile şebekelerini kontrol edemeyen, Boğaz’ın ordasında çoğu zaman çekmeyen Turkcell; Boğaz’daki etkinlikler sırasında büyük bir sorunla karşılaştı. Saatlerce şebeke üzerinden internete bağlanmak mümkün olamadı. En hızlı 3G diye ortalığı kasıp kavuran Turkcell; Üsküdar Paşalimanı sahilinde ve Beşiktaş Barbaros Meydanı üzerindeki coşkulu kalabalığa dayanamadı. Bu yüzden etkinlikler sırasında sosyal medyaya tweetler atılamadı, fotoğraflar paylaşılamadı ve check-inler yapılamadı. Turkcell geçtiğimiz aylardaki Bebek Şenliği’nde de şebeke sorunu yaşamıştı. Yoğun kalabalığın olduğu yerlerde şebeke sorunları yaşayan Turkcell’in, en kısa sürede buna bir çözüm bulması gerektiği kanaatindeyim. Yoksa ben de dahil, çok müşteri kaybedecek gibi görünüyor! (Not: O sırada diğer operatörlerde durum nasıldı bilmiyorum)

TEŞEKKÜRLER

Yıllardır etkinliği eksiksiz bir şekilde tamamlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Kadir Topbaş’a, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ayrıca Beşiktaş’taki konser için; halkına halkının dilinde seslenen Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal’a ve Kenan Doğulu’ya hepinizin adına da buradan teşekkürlerimi iletiyorum!
dedicated-server

2 Comments

  • Harika bir yazı olmuş bu. Blog dünyasında daha çok başarı kazanacağının en büyük göstergesi bu. Ellerine sağlık.

Yorum bırakın