Fetih 1453 filmi ile tarihin ruhu tekrar canlanıyor!

Gördüğü rüyanın ardından “Ya ben İstanbul’u alırım, ya da İstanbul beni” sözleriyle fetih ruhunu ateşleyen Osmanlı İmparatorluğunun güçlü padişahı Fatih Sultan Mehmet Han’ın fetih macerasının anlatıldığı Faruk Aksoy yapımı “Fetih 1453” filmi bugün 14:53 özel seansıyla vizyona girdi!

Türkiye’deki sinema sektörüne ağır bir balyozla darbeyi indiren “Fetih 1453” filmi Türkiye’nin gündeminden de, izleyenlerin hafızalarından da uzun süre boyunca eminim ki silinmeyecek.

Müthiş grafikler, her anı bir sonraki anı hakkında merak uyandıran senaryo, ses efektleri ve fetih ruhu 160 dakikalık film boyunca sizi duygudan duyguya sokmaya ve savaş sahnelerinde de gözyaşlarınızı akıtmaya yetiyor (Fetih ruhu olanlara)

İLK SEANS SÜRPRİZİ

Fetih 1453 filmi için günler öncesinden bilet almıştım. Film Marmara Forum Alışveriş Merkezi’nin içerisindeki Cinebonus sinemalarının en büyük salonlarında saat tam 14:53’te başladı. (Beni Twitter’dan “@fozdemircom” takip edenler film ile ilgili görüşlerimi anlık olarak görmüş olmalılar) Üstelik film başlarken reklam da girmedi (Tüm sinemalarda aynı anda başlasın diye ilk gösterime özgü bir şey olabilirdi) Ayrıca ilk seans olduğu için filmin başrol oyuncularının imzasının bulunduğu afiş de izleyenlere hediye edildi.

Film hayranlıkla izlediğimiz o yabancı filmleri aratmayacak bir kalitede başlıyor ve aynı aksiyonda devam ediyor. Filmin sonuna kadar soluk alma alışkanlıklarınız değişiyor. Kimi sahnelerde (Özellikle de Ulubatlı Hasan’ın sahnelerinde)Haydi Aslanım!” diyip kendinizi kaptırdığınız anlar bile oluyor :) Ve savaş sahneleri gözyaşlarınızı ister istemez döküyor. Filme harcanan emek ise görenleri hayrete düşürüyor.

Filmin başkarakteri olan Fatih Sultan Mehmet Han’ı Devrim Evin adında genç bir oyuncu canlandırıyor. Filmin bir diğer önemli karakteri ise Ulubatlı Hasan karakterini canlandıran İbrahim Çelikkol. Savaş sahnelerindeki performansını buradan bir kez daha ayakta alkışlıyorum! Diğer tarafa gelince İmparator Konstantin’i Recep Aktuğ’un oyunculuğunda görebilmek mümkün. Topların dökümünde büyük emek harcayan Urban ustayı ise Erdoğan Aydemir canlandırıyor. Ve geçmişte köle olarak aldığı üvey kızı Era’yı ise Dilek Serbest canlandırmakta. Ve daha ismini sayamadığım nicesi bu filmi bize sunmak için emek harcamış. Bütün oyuncuları buradan bir kez daha tebrik ediyorum.

Garibime giden bazı şeyler vardı aslında. Özellikle: Bizans ordusunun ve İmparator Konstantin’in şakır şakır Türkçe konuşması :) Hoş, filmdeki bütün karakterlerin Türkçe konuşmasını sorgulamak gerekiyor aslında, ama asıl önemli olan Bizans tarafının da Türkçe konuşabiliyor olmasıydı.

Ama her ne olursa olsun filmin sonunda yüzlerce kişi alkışladı. Bu da filmin ne kadar başarılı bir yapıt olduğunu özetliyordu.

KISACA :)

Bana göre Türkiye sinema tarihinin en iyi yapımı olan Fetih 1453 filmini mutlaka izlemenizi öneriyorum. Hatta imkanınız varsa Gnctrkcll gibi sinema kampanyalarıyla değil de tam fiyatını vererek izlemenizi öneriyorum. Çünkü verdiğiniz para her ne kadar ise bu film o ücreti sonuna kadar hak ediyor! Ayrıca filmi izledikten sonraki yorumlarınızı da bu sayfaya bekliyorum!

Fetih ruhunu yaşayacağınız Panorama 1453 Fetih Müzesi’ni ziyaret ettiniz mi? Ayrıntılı bilgi için tıklayın!
dedicated-server

9 Comments

Yorum bırakın