Haliç’in türü neydi?

Haliç - Golden Horn

Haliç – Golden Horn

İstanbul’un Avrupa yakasındaki gözdesi Haliç (Batılı deyişle Altın Boynuz) en önemli tarih sembollerimizden biridir.

Sütlüce, Eyüp, Ayvansaray, Kasımpaşa, Fener, Hasköy, Balat ve Eminönü gibi tarih kokan semtleri kıyısında barındıran Haliç dünyanın hep merak ettiği yer olmuştur.

Fakat yıllardır Haliç ile ilgili, işin içinden çıkamadığımız veya normal şartlarda bir İstanbullunun aklına bir kere bile olsun gelmiş olan bir soru vardır. Haliç deniz veya nehir değilse, nedir?

İstanbulluların çoğunun aklına takılan bir sorudur bu. Haliç’in türü nedir?

Yani Haliç denen bir yer var ve burada bir su birikintisi var. Fakat bu birikintiye biz ne ad vereceğiz? Deniz, boğaz, dere, nehir, kanal, okyanus… :)

Ben araştırdım ve Haliç’e ne diyeceğimizi buldum. Normalde her Lise öğrencisinin Coğrafya dersinde gördüğü “Harita bilgisi” konusunda sürekli var olan bir olgudur bu. Şekillerden birine “Haliç” denir ve öğretmen bunu der demez “İstanbul’daki Haliç, haliç değildir” diye felsefik bir cümle kurmaya başlar :)

Peki İstanbul’daki Haliç, haliç değilse neydi? İşte beklenen an: İstanbul’daki Haliç bir koydur. Yani İstanbul Boğazı’na bağlantılı olan Haliç’in türü, bir deniz veya nehir değil; bildiğimiz koydur. Defalarca aklımıza gelen ve benimde aklıma takılan bu soruyu da böylelikle açığa kavuşturmuş oluyoruz :)
dedicated-server

1 Comment

Yorum bırakın