Hasankeyf ve Amazonlar aynı kaderi paylaşıyor

Hasankeyf

Hasankeyf

Türkiye Cumhuriyet’inin baraj ve hidroelektrik santral projelerine önem gösterdiği son yıllarda, tarihi kültür değerlerimiz bir bir yok olmaya başladı. Yapılan projeler için yanlış mekanların seçilmesi, Türkiye’nin önemli mekanlarını ve orada yaşayan insanların kültürlerini yok etmeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde, Doğa Derneği tarafından hazırlanan Democracy belgesel filminin Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşen galasına katıldım. Filmden sonra Hasankeyf ve yok olan kültürler hakkında daha detaylı bilgiyi öğrenir öğrenmez bende bu projenin yapılmasını desteklemeyen kesime dahil oldum.

Dünyanın en eski yerleşim bölgesi olan Mezopotamya’nın Dicle Nehri kıyısındaki, günümüzde Batman ili yönetiminde olan, Hasankeyf’in de içinde bulunduğu alana yapılacak olan Ilısu baraj projesi yüzünden 310 kilometrekarelik bölge tamamen sular altında kalacak. Aynı zamanda geçmişten günümüze kadar taşınmış bütün tarihi eserler ve kültürler de…

HASANKEYF’İN KADER ARKADAŞI: AMAZONLAR

Türkiye gibi bir başka insanlık dramına sebebiyet veren bir ülke de Brezilya. Hükümet, Brezilya’daki Amazon nehirleri üzerine barajlar kurmayı hedefleyen yeni bir proje oluşturmuş. Bu barajların en büyüğü olan Belo Monte barajı, bölgede daha büyük bir yıkıma sebep olacak. Amazon’daki canlı çeşitliliği yok olacak. Yerel halkın alışkanlıkları ise değiştirilmek zorunda bırakılacak.

Hasankeyf ve Belo Monte barajının yapılmasına karşı çıkanlar inşaatın durması için birlikte ortak projelere de imza atıyorlar. Türkiye’den Hasankeyf’i temsilen Belo Monte’ye giden Doğa Derneği, oradaki insanların hakkını savunacak bir sivil toplum protestosuna da destek olmuş. Aynı şekilde oradakiler de Hasankeyf için çalışmalar yapıyor.

Yani insanlığın en önemli kültürlerinin bulunduğu iki farklı bölge, yok olmamak için birbiriyle omuz omuza hareket ediyor.

HASANKEYF DÜNYA HARİKASI SEÇİLEBİLİRDİ

Bir yerin “Dünya’nın 7 harikası”ndan biri seçilmesi seçilmesi için gereken 10 maddenin 9’unu karşılayan Hasankeyf’in dünya harikası seçilme olasılığı çok yüksek. Fakat Türkiye Cumhuriyeti bu bölge için başvuru yapmıyor. Aksine yok ediyor.

HASANKEYF’E YAPILAN ILISU BARAJININ GELİR KAYNAKLARI

Hasankeyf’in katil projesinin açıklanmasından sonra projeye maddi yönde destek veren bankalarla ilgili eleştirisel yönde reklam filmleri hazırlandı. Çünkü Ilısu Barajı’na gösterilen tepki sonucunda, projeye olan kredi desteği yasal olarak geri çekilmişti. Bu yüzden desteksiz kalan firmalar Garanti Bankası ve Akbank’dan kredi aldı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vergilerinin de proje hesabına aktarılmasıyla birlikte baraj yapımına tam gaz devam edilebildi.

Ilısu barajı, 12 bin yılık tarihe sahip Hasankeyf’le birlikte 310 kilometrekarelik bir alanı suyla boğarak üzerinde yaşayan birçok canlı ile birlikte yok edecek. Amazon ormanlarının kalbine yapılması planlanan Belo Monte barajı ise 688 kilometre karelik yağmur ormanını sular altında bırakacak. Bununla birlikte bu barajlardan çıkan metan gazının karbondioksitten ton başına 25 kat daha fazla iklim değişikliğine etkisi olacak.

Tüm bunlara rağmen daha temiz enerji ürettiği söylenen baraj ve HES projelerine tam gaz devam ediliyor.

DEMOCRACY BELGESELİ

Hasankeyf’in yok olmasıyla ilgili daha fazla bilgiye sahip olmanız için aşağıdaki belgeseli izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.
dedicated-server

1 Comment

Yorum bırakın