Good Bye Haydarpaşa!

II.Abdulhamit zamanından bu yana sapasağlam kalmayı başaran en önemli tarihi eserlerimizden olma özelliği taşıyan, ulaşımda da önemli bir paya sahip olan Haydarpaşa Tren Garı’nın papucu artık dama atılıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte eskiler birer birer emekliye ayrılmaya başladı ve yerini yeni teknolojilere bıraktı. Haydarpaşa Tren Garı’nı birkaç yıl hizmet dışı bırakacak proje ise Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın en önemli projesi olan Yüksek Hızlı Tren.

Marmaray projesi kapsamında rayların ve güzergahın yenilenme işlemleri nedeniyle önce Anadolu yakası, sonra da Avrupa yakasında trenler birkaç yıl çalışmayacak.

HAYDARPAŞA’DAN BANLİYÖLER DE KALKIYOR!

Marmaray projesi kapsamında şuanda Haydarpaşa-Gebze arasında çalışan banliyö trenleri artık Haydarpaşa’ya ulaşmayacak. Gebze’den gelen tren Ayrılıkçeşme istasyonunda Marmaray’ın tüp geçit etabına bağlanacak. Bundan dolayı banliyö trenlerinin Haydarpaşa ile ilişkisi kesilecek. Şuanda banliyö seferleri çalışmakta. Fakat 2012 Haziran ayında Haydarpaşa-Gebze tren seferleri de iptal edilecek. Hattın modernleşeceği bu süreç içerisinde ulaşım Kadıköy-Gebze arasında konulacak otobüs seferleriyle sağlanacak.

[venue id=4b7986d9f964a520fafe2ee3]

Haydarpaşa’da meydan yüksek hızlı trenlere kalacak. Tabi o zamana kadar ortada bir tren garı kalırsa…

Haydarpaşa Tren Garı biliyorsunuz ki birkaç yıldır önemli yangınlar geçiriyor. Bunlar elbette masum bir yangın değildi. Eskiden yazdığım bir yazıda bundan bahsetmiştim. O zamanlar Haydarpaşa’nın yıkılıp yerine otellerin yapılacağına dair projelerden söz ediliyordu. (Yazımın başlığını İngilizce atmamın sebebi: Bu otel projelerinin yabancılar tarafından yapılacak olması) Bu tartışmalardan birkaç yıl sonra Haydarpaşa gibi koca bir tarihe hasar verecek yangınlar çıkmaya başladı. Bu konudan bu yazımda bahsettiğim için tekrar girmek istemiyorum. İşte bundan dolayı ortada bir tren garı kalmayacağını düşünen vatandaşlar bugün son kez Haydarpaşa’da fotoğraf çektirmek oradaydı.

BEN DE ORADAYDIM!

Bir iş için gittiğim Gebze’den bugün banliyö treniyle İstanbul’a döndüm. Haydarpaşa’da basın mensupları ve garın fotoğraflarını çekmeye çalışan vatandaşlar vardı. Bu hiç normal değildi, normal bir gün için. Öyleymiş de. Bugün normal bir gün değilmiş. Meğer bugün Haydarpaşa’dan son tren kalkıyormuş. Haberlerde son trenin kalkacağını duymuştum. Fakat bugün olduğu hiç aklımda değildi. Farkında olmadan tarihe de tanıklık etmiş oldum : )

Umarım gar gelecekte restorasyondan çıkar, Marmaray biter, hat güzergahı yenilenir ve o hat üzerinde konforlu bir yolculuk etmiş oluruz.
dedicated-server

2 Comments

  • öner ben necmi abin tanıdımı kayseriden bursada oturuyorum köksal abin şu anda nerede görev yapıyor selamlar sen şu anda nerede yaşıyorsun bana telefonunu yaz selamlar necmi DURDAG

  • Ben bu devletten ümitsizim, ulaştırma bakanı Binali Yıldırım tv'de insanların gözünün içine baka baka yalan söylüyor. neymiş haydar paşa garı kültür mirasımızda kalacakmış, yok üstü otel olacakmışta alt tarafı gar olarak faaliyet sürdürecekmiş. ulan haydar paşa garı otel olduktan sonra acaba 1 km yanına yaklaştırırlar mı bizi, hele birde yabancıysa. Allah sizi bildiği gibi yapsın

Yorum bırakın