İkarus model eski otobüsler İstanbul’un faciası!

İkarus model eski otobüsler İstanbulun faciası!  ikarus1

İkarus İETT otobüs

 

İstanbul’un emektar otobüsleri olan İkarus model otobüsler, artık İstanbullulara eziyet veriyor. Tamamen külüstür olarak nitelendirebileceğimiz otobüsler İstanbul’un önemli otobüs güzergahlarında hizmet veriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Otobüs AŞ’yi kurarak bu eski model otobüsleri emekliye ayıracağını belirtmişti. Fakat otobüsler hala İstanbul’un önemli otobüs hatlarında çalışıyor.

İkarus modellerinden nefret etmenin ise birçok sebebi var. Modeller; Anadolu Yakası’nda Üsküdar ve Kadıköy hatlarında, Avrupa yakasında ise Eminönü hatlarında yoğunlaşıyor.

OTOBÜS ŞOFÖRÜNE HELAL OLSUN!

Eski model otobüsleri kullanan usta şoförlere öncelikle kocaman bir “Helal olsun” demek istiyorum. Çünkü bu hurda otobüsü idare etmek çok zor. Fakat şoförler hergün bu otobüslerde ehemmiyetli olarak yolcuları taşımak zorunda kalıyor. Yeni modern otobüsleri kullanan şoförlere göre daha fazla maaş almaları gerektiğini düşünüyorum :)

GÜRÜLTÜ, SOSYALLİĞİ ENGELLİYOR :)

Otobüsler hareket halindeyken karşı koltukta oturan arkadaşınızla muhabbet etmeniz neredeyse imkansız. Mecburen bağıra bağıra konuşmak zorunda kalıyorsunuz. Ve engelli vatandaşların otobüse binmesi imkansız gibi bir şey, yani çok zor.

AYAKTA DURMAK GÜÇ!

İkarus modellerinde ayakta durmanız imkansız. Şöför bazı hatlarda bu otobüsleri o kadar hızlı kullanıyor ki, yolcular her an kaza yapma korkusuyla yolculuk yapıyor. Otobüste oturursanız belki daha rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz. Fakat ayaktaysanız vay halinize…

İstanbullulara bu kadar eziyet veren ve kötü bir görüntü oluşturan İkarus modelleri, Dünya Metropolü İstanbul’da hala hizmet vermeye devam ediyor. İstanbul’u tamamen terk edecekleri gün ise bilinmiyor.

İkarus model eski otobüsler İstanbulun faciası!  Turkcell Favicon Teknoloji yazılarımı Turkcell Blog'dan takip edebilirsiniz.
 • Anonim

  BUNCA SENE HİZMET VERMİŞ ARAÇLARA BU SÖYLENMEZ. ACABA SKODA OTOBÜSE BİNDİNMİ OZAMAN NE YAZARDIN BİLEMEM.

 • Anonim

  Belediye başkanımiz sayın topbaş gereken hassasiyeti gösteriyorlardir ona ve canım başbakanima sonsuz teşekkürler türkiye ve ıstanbul sizinle gurur duyuyor

 • Enes

  Ya Fatih abi gezmeye geldim 2. kez varya ilk geldiğimde trafik, 2. geldiğimde otobüsler bıktırdı. :D

  • http://www.fozdemir.com/ Fatih Özdemir

   Gelenlere pek iyi davranmıyor otobüsler :)

 • Sinan

  Kadıköyde devridaim borusu patlayan otobüs ikarus değil mercedes 0345’dir.

  • http://www.fozdemir.com Fatih Özdemir

   Bununla ilgili yazımızda bir not bulunmaktadır. Sorun Milliyet ajansının yaptığı bir hatadan kaynaklanmıştır.

 • http://nettefinans.blogspot.com Mahi DÖĞENCİ

  Gerçektende bu otobüslerin hala hizmette olması çok vahim bir durum. Ama yeni otobüslere geçiliyor. Bu zaman alacaktır ama birkaç yıl sonra o otobüsleri görmeyeceğiz. En azından ben böyle umuyorum.

 • http://www.filmizzle.net bedava film seyret

  Kadıköyde oldu bugün bu olay. gerçekten bu otobüslerin hala İstanbul’da hizmet vermesi şaşırtıcı. Onlara yapacağınız bakım yerine yeni otobüs alın daha iyi.