Florya İstanbul Akvaryum kompleksi açıldı

YAZAR: - Kategori: İstanbul, Mekanlar
23 Haziran 2011 - 11:30 - 37 Yorum
Share on Facebook25Tweet about this on Twitter20Share on Google+3Share on LinkedIn15Pin on Pinterest0Digg thisShare on Reddit0Share on StumbleUpon0Share on Tumblr> Bu yazıyı paylaşın
Florya İstanbul Akvaryum

Florya İstanbul Akvaryum

İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Türkiye’nin en büyük akvaryum kompleksi İstanbul Akvaryum açıldı.

Geçtiğimiz yıl açılan Forum İstanbul Alışveriş Merkezi’nin en dikkat çeken projelerinden biri olan akvaryum projesi, yoğun ilgiden dolayı 3 günlük ziyaretçi akınıyla yapım masraflarını neredeyse tamamen karşılamıştı.

İnsanların akvaryumlara gösterdiği bu yüksek ilgi sonucunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi de kendi akvaryum kompleksini açtı.

İstanbul Akvaryum Kompleksi’nin arazisi yaklaşık 100 dönüm. Kompleks canlı çeşitliliği, hacmi ve gezi güzergahındaki çeşitli aktiviteleriyle dünya çapında önemli bir konuma sahip olacağa benziyor.

KARADENİZ’DEN PASİFİK’E…

İki kattan oluşan Akvaryum’da, coğrafi bir rotayı takip ederek Karadeniz ile başlayan ve Pasifik’e kadar uzanan toplam 16 tema ve bir adet yağmur ormanından oluşan güzergâhta yolculuk yapılabilecek.

Alanların temalandırılmasında o alanın kültürel, coğrafi, tarihsel ve mimari özellikleri, buna uygun dekoratif unsurlar, enteraktif oyunlar, filmler ve alan hakkında detaylı bilgilerin verildiği görsel grafikler yer alıyor.

Mağaza ve kafeterya çalışanları hariç yaklaşık 500 kişilik bir kadronun hizmet vereceği İstanbul Akvaryum’u yurtiçi ve yurtdışından yıllık yaklaşık 2,5 milyon kişinin ziyaret etmesi öngörülüyor.

İstanbul Akvaryum’da bulunan tüm canlılar, doğal ortamlarına en yakın koşullarda yaşamlarını sürdürecek.

15 BİN CANLI!

Akvaryum toplam 64 tanktan (her biri 6.800 m3 su hacmine sahip) oluşmakta. Yaklaşık 1.500 çeşit, toplam 15 bin adet deniz ve kara canlısının bulunduğu kompleks 1200 araçlık otoparka sahip.

KADİR TOPBAŞ DÜNYA KONUŞACAK DİYOR!

Akvaryumdaki gezi güzergahının Karadeniz’den Pasifik’e uzanan toplam 16 bölge ve bir yağmur ormanından oluştuğunu belirten Topbaş, şunları kaydetti; “Karadeniz alanında dekorasyonu Nuh’un gemisi oluşturuyor. İstanbul Boğazı alanında yolun iki tarafındaki su tanklarıyla boğaz yansıtılıyor. Kapalıçarşı mimarisinin görüldüğü Marmara alanında akvaryumun en büyük tankı olan ana tank buradan görülüyor. Ayrıca Çanakkale Boğazı, Ege, Süveyş Kanalı, Kızıldeniz, Küresel Isınma, Akdeniz, Cebelitarık Boğazı, Doğu Atlantik (batık gemi), Orta Atlantik, Batı Atlantik, Panama Kanalı, Pasifik, Nautilus (denizaltı) ve Yağmur Ormanı alanları da görülebiliyor burada. Dünyanın hem denizi, hem yağmur ormanları, hem boğazlarıyla burada adeta bir dünya deniz turu yapılacak. Buna göre düşünüldü. Kompleks içerisinde ayrıca çocuk eğlence alanları, Türkiye’nin ilk 5 boyutlu 6 akslı cep sineması, kafeteryalar da yer alıyor.”

Proje için toplam 268 Milyon TL harcanıyor.

GİRİŞ ÜCRETLERİ

Yetişkin : 29 TL

Öğrenci, Öğretmen, Engelli, 65 yaş üstü, Gazi : 22 TL (Kimlik gösterilmesi zorunludur.)

Yıllık Geçiş (Yetişkin) : 75 TL

Yıllık Geçiş (Çocuk) : 55 TL

4 kişilik aile : 85 TL

3 kişilik aile : 68TL

PEKİ NEREDE?

Özelliklerini okudukça merak ettiğiniz bu kompleks İstanbul’un Avrupa yakasındaki Florya semtinde bulunmaktadır. 10.00 ve 20.00 saatleri arasında gezilebilir. En iyi ulaşım alternatifi: Sirkeci-Halkalı banliyö treni

Şenlikköy Mahallesi Yeşilköy Halkalı Cad. No:93 Florya-İstanbul

Telefon : 444 97 44

www.istanbulakvaryum.com

 

Share on Facebook25Tweet about this on Twitter20Share on Google+3Share on LinkedIn15Pin on Pinterest0Digg thisShare on Reddit0Share on StumbleUpon0Share on Tumblr> Bu yazıyı paylaşın

Etiketler: ,

Yorum bırakın! (Artık adınızı ve mail adresini yazmak zorunda değilsiniz)

 1. Anadolu yakasiyla ilgili yorumlari okudum. Ancak bu alan bir kompleks olarak bitecek gordugum kadariyla. Konferans salonlari, havuzlar, luks alisveris merkezi vs vs… Planlananlardan birisi de deniz otobusu iskelesi. Dolayisi ile ulasim sorunu olmayacak! Yakininda da tren istasyonu var. Yonlendirme tabelalari da tum yol boyunca mevcut. Florya Ataturk koskune yonlendirme tabelasi yok ama buraya var!

 2. Anadolu yakası bu sakinliğiyle daha iyi bence! fakat kadıköye yapılan tüm işlerde en büyük kösteği kadıköy belediyesi oluyor. bence haydarpaşa limanı iyi bir şekilde değerlendirilmeli! ucube yargı oranın süüper porjesini engelleyerek en büyük ihaneti Türk milletimize yaptı.

 3. Bu yazı yenilenerek ve daha faydalı hale getirilerek 23 Haziran 2011 Perşembe günü tekrar yayıma alınmıştır. Bundan önceki yorumlar, yazının eski hali zamanına aittir.

 4. evimde dibinde akvaryum olması harika birşey olucak :D buarada inşaat hızla devam ediyor.Güzel bir proje.

 5. şu okuldan kurtulim Yaza doğru gelmeyi planlıyorum istanbula kesinlikle gezeceğim yerler arasına şuan itibari ile girmiş bulunmakta bence tüm arkadaşlarada öneririm…

 6. Çok güzel bir çalışam olduunu düşünüyorum ve bu olayda katkısı bulunan herkesi tebrik ediyorum… Çok güzel birşey gidelmesi görülmesi gerekiyor..ve görmediğimiz birçok canlı balık türünü burada çok cüzi bir yardım ücreti karşılığı görebilme fırsatınız oluyor..
  Bu arada Hangi Balık Türlerinin bulunduğu hakkına bilgisi olan varmı veya kaç çeşit balık izleyiciye sunuluyor …

 7. Florya biraz daha sakin ve lüks bir yer olarak biliniyor. Mekan seçimi olarak doğru bir yer seçilmiş gibi geliyor bana.
  Diyeceksiniz ki Kadıköy lüks değil mi? Evet lüks. Fakat artık İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakası arasında bir ulaşım sorunu kalmadı. Tam olarak yapıldığı mevkiyi bilmesem de o bölgeden banliyö treni geçiyor. Yani yakın gelecekteki Marmaray, ayrıca biraz yakınından da Metrobüs geçiyor. Kadıköy’de yapılmasa bile, Kadıköy’den çok rahat ulaşılabilir bir nokta. Bu bölgeye ulaşım Kadıköy’den tek vasıta, fakat Avrupa yakasındaki çoğu ilçelerden iki veya üç vasıta sürüyor.

  Biraz da Avrupa Yakası’nın bu tür etkinliklere daha fazla rağbet göstermesinden kaynaklanıyor olabilir. Forum İstanbul’daki Turkuazoo örneği bunu kanıtlıyor. Fakat görünüyor ki burası Turkuazoo’dan daha büyük ve gelişmiş bir yer olarak geleceğe benziyor.

 8. neden anadolu yakasına hiç yatırım yapılmıyor.floryada yer bulunabiliyorda kadıköyden nasıl yer bulunamıyor


Loading Facebook Comments ...

No Trackbacks.


Giresun Blog

Tavsiye Yazılar

QR KOD

Fozdemir QR CodeReklam

%100 Garantili Çeviri İçin Gereken Şartlar

Çeviri yapmak, son derece karmaşık ve zor bir iştir. Sonuç olarak bir dilde yazılan bir cümleyi ya da bir metni başka bir dile çevirmek sanıldığı kadar kolay değildir.

Devamını okuyun
Markalar

Mutlu Anlarınızı Kayakapı Premium İle Taçlandırın

Nevşehir ve Kayseri illeri arasındaki ovada şekillenen peribacalarındaki Kayakapı otelinde balayı ve en özel anlarınız için kayakapı lüks ve romantik bir konaklama imkânı sunmaktadır.

Devamını okuyun
Reklam

Doğru Çeviri Sitesi Kullanımının Önemi

İnternet dünyası, sorunlarımızı halletmek ve aradığımız verilere anında ulaşabilmek adına son derece kullanışlıdır. İnternet yoluyla çözebileceğimiz sorunların başında çeviri sorunları gelmektedir. Çeviri yapmak, bilindiği üzere son derece zor bir iş olarak göze çarpar. Bir dilde yazılanları bu dilin aksi bir dile çevirmek maalesef büyük zahmet gerektirmektedir. Durum böyle olunca çevirinin değeri daha da artmaktadır. Özellikle iş ve eğitim hayatında bu çevirilere son derece ihtiyaç duyulması, çevirilerin değerini arttırmaktadır. Çeviri yapmak »»

Devamını okuyun
Fozdemir

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

DESIGNED BY FATİH ÖZDEMİR