İstanbul’un Alstom marka yeni tramvayı raylarda!

Alstom Citidas İstanbul

Alstom Citidas İstanbul

Alstom Citadis Zeytiburnu-Kabataş hattında” yazımda tramvayların 32 istasyonluk müthiş bir uzunluğa sahip olan T1 Zeyitburnu-Kabataş hattında çalışacağını duyurmuştum.

İstanbul’un en önemli hattında çalışacak olan yeni Alstom marka tramvaylar mevcut mavi Bombardier tramvaylarla birlikte çalışacak. Toplamda 92 araçlık geniş bir filoyla T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş tramvay hattında boy gösterecekler.

Dış görünüm olarak Citadis ve Bombardier tramvaylarını karşılaştırdığımızda, Citadis biraz daha asil görünüyor. Citadis’in ön kısmı İstanbul’un simgesi haline gelen laleyi andırıyor. Citadis daha parlak, Bombardier ise daha mat bir dış tasarıma sahip. Bu yüzden yeni Citadis’ler dış görünüm açısından biraz daha artı kazanıyor. Fakat Bombardier’lerin tasarımını da küçümsememek gerekiyor.

Bu hat İstanbul’un en çok yolcu taşıyan tramvay hattı olduğu için tramvaylarının içerisinin biraz daha geniş olması gerekiyor. Bu yüzden Citadis iç geçişliği açısından artı özellik kazanıyor. Citadis’lerde koltuk sayısı azaltılarak ortada geniş bir alan bırakılmış. (Fakat bu geniş alan dahi kalabalığı önleyemiyor)

Citadis’in aksine Bombardier’lerin içi biraz daha sıkışık. Koltuk sayısı biraz daha fazla olduğu için orta alanlara fazla kişi sığamıyor. Ayrıca Citadis’lerin ayakta duran yolcular için büyük bir ihtiyaç olan tutamaçları pek sağlam değil. Bu yüzden yolcular ani bir frende tutamaçlarla birlikte kayabiliyor. (Tutamaç: Araçların tavanındaki demirlerden sarkan ve tutunmaya yarayan plastik alet) Şuan deneme aşamasında olsalar dahi bu büyük eksikliği gidermeleri gerekiyordu.

BİLGİLENDİRME TEKNOLOJİSİ

Citadis’ler henüz sesli ve yazılı bilgilendirmeye açılmamış. Yani durak bilgilendirme ekranlarında sadece “Hayırlı Olsun” yazısı bulunuyor. Ayrıca Citadis’in iç bilgilendirme ekranı biraz analog gibi görünüyor. Bombardier’lerin durak bilgilendirme ekranı gibi siyah, ince, uzun ve daha dijital görünümlü bir led ekran seçilebilirdi.

İLÇELERİN KAYIPLARI VE KAZANIMLARI!

T1 Zeytinburnu-Kabataş, T2 Zeytinburnu-Bağcılar olarak iki ayrı hat olarak çalışan güzergah tramvayların gelmesiyle birleşerek T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş olarak anılacak. Yani araçların tepesinde normalde yazan Kabataş ve Zeytinburnu kelimelerinin yerini artık Bağcılar ve Kabataş alacak.

Bu durum Zeytinburnu Transfer Merkezi sayesinde popülerliğini biraz daha arttıran Zeytinburnu ilçesi için kötü bir durum. İstanbul’un en çok turist ve ziyaretçi alan bölgeleri içinden geçen tramvay, ister istemez Zeytinburnu’nun isminin anılmasını daha fazla sağlıyordu. Hattın birleşmesinden itibaren bu şansı Bağcılar elde edecek. Zeytinburnu isim popülerliğini artık Bağcılar’a bırakıyor.

Yeni tramvayların tüm İstanbul’a hayırlı olmasını ve hattın yıllar öncesinde belirtildiği gibi Beşiktaş’a uzamasını dilerim.
dedicated-server

4 Comments

Yorum bırakın