Cumhuriyetimiz 87. yılında!

İstanbul 29 Ekim Kutlaması

İstanbul 29 Ekim Kutlaması

Güzel coğrafyamızın Türk egemenliğinde oluşu, beni her gün olduğu gibi bu mutluluğun meyvesi olan 29 Ekim’de daha da heyecanlandırıyor.

Her sene olduğu gibi Türkiye’de coşkuyla kutlanan bayram; bağımsızlığımızın sembolü olan ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti’ni ruhumuzda yaşatıyor. Bu büyük eserin içerisinde bulunan, rüya şehri İstanbul 4 yıldır Cumhuriyet Bayramı’nı dünyanın hiç görmediği bir şekilde kutluyor.

TARİFİ İMKANSIZ BİR ŞEY!

Yazımızın sonunda bu muhteşem kutlamanın görüntülerini farkı bir açıdan yayınlayacağım. Ama bu kutlamanın ruhunu yaşamak herkese kısmet olmuyor. İstanbul’da yapılan bu kutlamaya aralıksız bir şekilde, kar dahi yağsa katılmaya özen gösteriyorum. Çünkü o anda orada bulunmak ve o muhteşemliğin bize ait olduğunu bilmek büyük bir mutluluk veriyor.

BİR DİĞER HEYECAN İSTANBUL’UN FETHİ KUTLAMALARINDA!

Aynı görüntüleri Haliç/Balat’ta yapılan İstanbul’un Fethi kutlamalarında da yaşayabiliyorsunuz. Daha yerel bir kutlama olduğu için, ve kutlamanın yapıldığı yeri almak için dünyanın birbiriyle kapıştığı yerde o coşkuyu yaşamak gibisi olmuyor. Ama aynı duyguları Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında da yaşamak mümkün.

DOLMABAHÇE’DEYDİM.

Her sene boğazı süsleyen bu görüntüyü geçen yıllarda geniş açıya sahip Fındıklı Parkı’nda izleme fırsatı elde ediyordum. Fakat bu sene biraz daha etkinliğin içine dalıp ulu önderimizin vefat ettiği Dolmabahçe sarayının sahilinde izledim. Zaten etkinlikte Dolmabahçe Sarayı’ndaki resepsiyondan yürütülüyordu. Gösteri her sene, Fahir Atakoğlu’nun bestelediği müzik eşliğinde yapılıyor. Bu ritmi bütün sahillerde duyma imkanı olmadığı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin anlaştığı bir özel radyoda bu ritmi işitemeyen İstanbulluların huzuruna sunuyor ve belirli meydanlarda bu radyo yayınını canlı yayınlıyor.

2010 KÜLTÜR BAŞKENTİNE YAKIŞACAK BİR KUTLAMAYDI!

İşte tam bu noktada bir eksikliği de bildirmek isterim. Kutlamalar için İstanbulluları Anadolu Yakası’nda Kuzguncuk Parkı, Paşalimanı Parkı, Üsküdar İskele, Salacak Sahili, Avrupa Yakası’nda ise Ortaköy Sahili, Beşiktaş Sahili, Dolmabahçe Sahili’nde topladılar. Diğer sahillerde durum neydi bilmiyorum ama ben Dolmabahçe sahilindeki ses sistemini sıfır buldum. Yani çok berbat bir ses aktarımı vardı. Hatta duyamadık bile. Sonraki etkinliklerde düzelmesini de dilerim. Ayrıca etkinliğin en önemli kısmı olan Boğaziçi Köprüsü’nde aydınlatma sistemi tam anlamıyla vasattı. Köprünün Anadolu yakası tarafındaki halatların ışıkları yanmıyordu. Yine Avrupa yakasındaki asma halatta ise anlamsız bir yeşillik vardı. Bunlarda gösterinin ihtişamını yok edecek türde hatalardı. Ama yinede 4 yıldır bu zevki yaşattıkları için teşekkür ederiz

İŞTE DÜNYANIN BAŞKA YERDE GÖREMEYECEĞİ GÖRSELLİK VE GÖSTERİ!

NOT: Kutlamanın Hava-i Fişek kısmı 15 dk sürmüştür. Gösterinin bir bölümünün bulunduğu bu Video’nun çekimi tarafımca yapılmamıştır!
dedicated-server

2 Comments

Yorum bırakın