Eğlence Mekanları İstanbul

İstanbul’da eğlenilecek yerler ve lunaparklar

Feshane Gondol
Feshane Gondol
Feshane Gondol

Feshane Gondol

İstanbul’da gençlerin tek bir sorunu vardır mutlaka: O da eğlenceli ve güvenli bir şekilde vakit geçirebilecekleri yer bulamamaları. Genelde yaşınız büyükse Beyoğlu-Taksim civarındaki disko ve gece kulüplerine giderek vakit geçirebilirsiniz, ama ya biraz küçükler?

Gidip, sonuna kadar eğlenip, mutlu bir şekilde dönebilecekleri bir lunaparkı bile olmayan gençlerin çoğu Alışveriş merkezleri içine sıkıştırılmış ufak oyun alanlarını tercih etmek zorunda kalıyor. Peki bu gençler ne yapmalı? Size bu yazımda daha ucuz ve eğlenceli zaman geçirmek için bazı tavsiyeler vermek istiyorum.

LUNAPARKLAR

Yazımın başında kapsamlı lunapark olmadığını belirtmem, hiç lunapark olmadığı anlamına da gelmiyor tabi : ) Bir zamanlar Tatilya denen, gidemediğim için bilmiyorum ama, eğlenceli olduğu söylenen bir yer de vardı. Fakat şimdi onun yerinde yeller esiyor : )

Azınlık halinde bulunan bu lunaparklara sahip bazı yerler şöyle (Not: Bu yerlerden bazıları hizmet dışı olmuş olabilir) : Feshane, Bakırköy/Zuhuratbaba, Bakırköy/İncirli, Zeytinburnu/Çobançeşme, Bahçelievler/Gündoğdu, Sultanbeyli, Maçka/Küçükçiftlik, Bostancı, Bayrampaşa/Parkada, Dragos, ViaPort, Bağcılar/Çınar, Büyükçekmece, Yenibosna, Küçükçekmece, Avcılar, Bayrampaşa/Kartaltepe, Kartal, Samandıra

Diyeceksiniz ki, “Eee bayağı varmış işte yetmiyor mu?” : )

Sayısına değil, işlevine bakmanız bu bağlamda daha önemli. 3-5 eğlendirici alet koymakla ve gelir kapısı oluşturmakla lunapark olmuyor. Zamanında Ankara’ya gittiğimde, isimlerini yanlış hatırlamıyorsam, Gençlik Parkı ve Cemre Parkı’na gitmiştim. Eğlence anlayışlarını gördükten sonra İstanbul’daki lunaparklar bana bayağı gelmişti : ) O yüzden İstanbul’a yakışan lunapark stili ufak işletmeler değil, Disneyland gibi büyük işletmeler olmalıdır kesinlikle…

Alışveriş merkezi içindeki eğlence yerlerini bu listeye almıyorum bile. Hatırlarsanız Tatilya kapanıp, Cevahir Alışveriş Merkezi açılacak, içinde barındırdığı oyun alanıyla Tatilya’nın yerini yerini arattırmayacak denince sevinmiştik. Fakat Cevahir açılalı yıllar oldu ama o kadar fazla rağbet görmüyor. Çünkü içinde en eğlenceli diyebileceğimiz araç olan Çılgın Köpekbalığı 40-50 saniyelik çılgınlıkla 6 TL’yi cebe indiriyor. Yani buradan da İstanbullu gençlere çözüm çıkmıyor.

Eee ne yapacak bu İstanbullu gençler ?

Biz söyleyelim madem eğlenemiyoruz, ruhumuzu dinlendirelim. Şimdi İstanbul’un eşsiz manzarasına dalıp kaybolacağımız yerlere bir bakalım.

►Eminönü

Fakirin tek lüksü olan Eminönü eşsiz tarihi ve Boğaziçi manzarasıyla tam bir idealimiz. Bir yandan neredeyse bir kilo balık fiyatındaki balık ekmeklerinizi yerken eşsiz manzaraya dalabilirsiniz. Ayrıca balık pahalı geldiyse son düzenlemeyle 1 TL’ye yükselen fakir gevreği simidinizi de afiyetle yiyebilirsiniz. Galata köprüsünden geçip orta kısmında biraz sallanıp, resim çektirdikten sonra güzel yolculuğunuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Veya Mısır Çarşısı’nı gezip uygun fiyatlara kuru yemişinizi de alabilirsiniz.

Eminönü’ne ulaşamayan ilçe kalmadı sanırım. Aktarmalı olsada mutlaka ulaşılır. Otobüs çilesini daha fazla çekmek istemeyenler ise T1 Zeytinburnu-Kabataş Tramvayı’na bir yerlerden aktarma yaparak Eminönü’ne rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

►Gülhane’den Sarayburnu’na

İstanbul’un en iyi doğal ve milli parkı Gülhane’ye uğrayıp temiz havayı soluyabilirsiniz. Gülhane parkındaki yürüyüşten sonra Sultanahmet’ten girdiğinizi varsayarsak, Sarayburnu çıkışına doğru yol sağa sapıyor. Oraya doğru çıktığınızda: Karaköy’den Adalar’a kadar tüm İstanbul’u panaromik olarak karşınızda bulacaksınız. Burada bu manzara eşliğinde oturup çayınızı içebileceğiniz kafeterya tarzı bir yer de bulunmakta.

►Taksim

Ne anlarlar hala anlamış değilim. Gençlere Taksim dendi mi akılları yerinden oynar. Halbuki Taksim gece kulübüne girebilecek yaştaki kişiler haricinde görülebilecek bir yer değil. Yani eğer bir bara girmeyecekseniz boşuna paranızı Taksim için harcamayın derim. Meydandan ve İstiklal Caddesi’nden oluşan bir semt sadece. İstanbul için en önemli meydan olma özelliği dışında Taksim beni pek sarmıyor diyebilirim. Ama siz giderseniz belki yapacak bir şeyler bulabilirsiniz. Şuan kişisel bir blogda bulunduğunuz için, benim düşüncelerimin esiri olabilirsiniz. Aman dikkat! : )

►Üsküdar-Beylerbeyi Sahili

Eşsiz gün batımı manzarasında orada olmak gibisi yoktur. Anlatmaya kelimeler yetmez. O manzaradan sonra diğer yerler gözünüze nasıl gelir bilemem. Özellikle de gün batımına yakın zamanda Üsküdar-Beylerbeyi sahili üzerinde herhangi bir yer de bulunmanızı öneririm.

►Ortaköy

Hemen akla o eşsiz manzara, kumpir ve waffle gelir. Özellikle kumpir seviyorsanız mutlaka gidin görün. Tabi tek yemek için değil, İstanbul’u daha yakından yaşamak için gidin. Orada sizi kartpostallardan tanıdığınız Büyük Mecidiye Camii (Ortaköy Camii) ve Boğaziçi Köprüsü karşılıyor olacak.

►Kuruçeşme’den itibaren kuzeye doğru giden Boğaz sahil şeridi

Eğer “Sevgilimi koluma takarım. Bebek’te 3-5 tur atarım” diyorsanız sizin için ideal bir yerdir. Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek, Baltalimanı şeklinde Sarıyer’e doğru uzanan sahil, sağlıklı yaşam yürüyüşü alanı olarak belirlenmiş.

Ama tek sorun maddiyat denebilir. İstanbul’un lüks yalılarının bulunduğu bu yerlerde; en son özel bir restoranda fiyatlara baktığımda, ufak bir Hamburger bile 20 TL’den başlıyordu. Paranıza güveniyorsanız Bebek ve akranları sizi bekliyor : )

İYİ EĞLENCELER :)

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

13 Yorum

 • Güzel bir anlatım olmuş

 • bence herkesin yorumu kendine ama karşısındaki kişinin yorumuna müdahale olmadığı zaman bu sözü ortaya atmış bulundum herkes kendi üzerine düşen payı alsın

 • Taşdelen Doğa sporlarını şiddetle öneririrm. Atv safari, paintball, orianteering, tracking ve bisiklet için harika bir alan. Çam ve meşe ormanları ile iç içe http://www.tasdelendogasporlari.com

 • eh

 • Bencede Cevahirin eğlencesi iyi değil. İncirli lunaparkı idare eder gibi …

 • Merhaba, Cevahir Alışveriş Merkezi yetmez demişsiniz ama bence hiçde öyle değil. :) Kişi başı sınırsız kartlar mevcut (20 TL 2 Saat süreyle) Grup sınırsız kartlar mevcut (30 TL 4 Saata süreyle) bu kartlardan aldıkmı daha hesaplıya gelir. Ayrıca Sadece Çılgın Köpekbalığı pahalı diye eğlence merkezini komple gözden çıkarmamak gerek. Kule,Dalga,Korku Gemisi,Ters dönen balina, Ahtopot v.s. Bunlar neyimize yetmiyor ? :D

  • Sınırsız kartlar geçici bir kampanya sanırım. Denk gelmiştim afişine fakat ayrıntılarını okumadım. Bundan sonra hep öyleyse iyi olabilir.
   Kule ve Çılgın Köpekbalığı dışında eğlenceli bir alet yok orada bana göre. Korku gemisi berbattı. Cevahir bana göre İstanbul’un en önemli alışveriş merkezi, onu gözden çıkarmak mümkün değil. Sadece eğlencesi yetersiz (bana göre)

 • Bu yazı yenilenerek ve daha faydalı hale getirilerek 22 Mayıs 2011 Pazar günü tekrar yayıma alınmıştır. Bundan önceki yorumlar, yazının eski hali zamanına aittir.

 • Diyorsun gezmek kimin umrunda bu devirde :):)

 • İstanbul çok göçalan bir yer olduğu için çoğu vatandaş geçim derdinde

 • Gerçekten Her yeri gezilmeye değer bir yer ama birde şu trafik olmasa :)

 • Her yeriyle gezilmeye değer bir şehir, gezmek fırsat olmadı ama. İnşallah bir gün geziye gelirim ve dediğin yerlere bakarım =)

  • Kesinlike cevahiri öneririm karne hediyesine gitmiştik çok güzel orayı gördükten sonra hep gittik çok güzel,eğlenceli bir yer bi o kadarda güvenilir

Pin It on Pinterest

Paylaştınız mı?

Arkadaşlarınızın da bu içerik hakkında bilgi sahibi olmasını istiyorsanız lütfen şimdi paylaşın!