İstanbul Yaşam

İstanbul’da eğlenilecek yerler, gezi alanları ve lunaparklar

İstanbul Eğlenilecek yerler ve lunaparklar

İstanbul’da gençlerin son birkaç yıla kadar en büyük problemlerinden biri de eğlenceli ve güvenli bir şekilde vakit geçirebilecekleri yer bulamamalarıydı. Gidip, sonuna kadar eğlenip, mutlu bir şekilde dönebilecekleri kaliteli bir lunaparkı bile olmayan gençlerin çoğu alışveriş merkezleri içine sıkıştırılmış ufak oyun alanlarını tercih etmek zorunda kalıyordu. Mevcut lunaparklar da oldukça yetersizdi.

Neyse ki büyük temalı park projelerinin İstanbul’a birer birer inşa edilmesiyle birlikte eğlence sektörünün kapsamı biraz daha genişlemeye başladı. Size bu yazımda sadece temalı parkları ve lunaparkları anlatmaktan ziyade, daha çok ucuz ve eğlenceli zaman geçirmek için neler yapabileceğinize dair bilgiler vermek istiyorum.

Fozdemir Blogİstanbul’da şuanda mevcutta Vialand ve ViaSea olmak üzere iki adet büyük eğlence merkezi ve temalı park bulunuyor. Bunlardan biri Eyüp’te, diğeri de İstanbul’un Anadolu yakası çıkışında, daha çok Kocaeli’ye yakın olan Tuzla’da. Yapımı devam eden diğer tema park projeleri için buraya tıklayınız.

Temalı parklar kadar eğlencenin doruğa ulaştığı yerler olmasa bile bir de küçük lunaparklarımız var. İstanbul’da sayısı gittikçe azalan başlıca lunaparklar ise şöyle (Not: Bu yerlerden bazıları hizmet dışı olmuş olabilir) : Feshane, Bostancı, Kurtköy Viaport AVM Park, Mall of İstanbul AVM Parkı (MOİ PARK), Cevahir AVM Parkı, Torium AVM Parkı, Bakırköy/Zuhuratbaba, Bakırköy/İncirli, Bahçelievler/Gündoğdu, Sultanbeyli, Bayrampaşa/Adapark, Kağıthane/Sadabat Parkı, Maltepe Dragos, Eyüp/Yeşilpınar, Bağcılar/Çınar, Büyükçekmece, Yenibosna, Küçükçekmece, Avcılar, Kartal, Samandıra…

İstanbul'daki temalı park projelerine göz atın

İstanbul’un nüfüsunu düşündüğümüzde bu lunaparklar oldukça yetersiz. Yani sayısına değil, daha çok işlevine bakmak gerekiyor. Yarısı alışveriş merkezleri içerisinde, yarısı da mahalle aralarında. Özellikle mahalle aralarındaki lunaparkları düşünürsek; gondol, dönmedolap ve çarpışan araba koymakla lunapark olunmuyor. İstanbul’daki lunaparkları, başkent Ankara’nın lunaparklarıyla karşılaştırdığımızda çok komik farklar ortaya çıkıyor.

İlginizi çekebilir:  James Bond'un Skyfall'daki İstanbul kafası

Fozdemir Blog

Fiyatlarına baktığımızda ise bazı lunaparkların fahiş fiyatlar çektikleri bilinen bir gerçek. Genelini düşündüğümüzde 3 TL ile 25 TL arasında değişen ücretlere denk gelmek mümkün. Temalı Parklara baktığımızda bu rakam daha da artıyor. Özellikle Vialand Tema Park’a giriş fiyatları farklı dönemlerde 60-100 TL arasında değişiyor. 4 kişilik bir ailenin parka girip sınırsızca eğlenmesi için asgari ücretin çeyreğini o gün Vialand’a teslim etmesi gerekiyor. Bu rakamı maddi durumu iyi olan aileler verebilecek güçteyken, asgari ücretle ev geçindiren aileler Vialand hayalinin yakınından bile geçemiyor.

İstanbul'daki en iyi alışveriş merkezi hangisi?

Daha az paraya eğlenceye ne dersin?

İllaki adrenalin yaşayarak eğlenilecek diye bir kaide yok. İstanbul cennet gibi bir yer. Her ilçesinde, her semtinde çok fazla vakit geçirecek yer bulabilmeniz mümkün. Genelde İstanbullular vakit geçirmek için devasa alışveriş merkezlerini tercih etse de, açıkhavada da oldukça keyifli bir hayat var.

Eminönü

Fozdemir Blog

Fakirin tek lüksü olan Eminönü, eşsiz tarihi ve boğaz manzarasıyla her dilden her ırktan insanların tek favori cazibe merkezi. Balık ekmek yemek, balık tutmak, vapura binmek (Boğaz Turu, Kadıköy, Üsküdar, Haliç), ucuza alışveriş yapmak (Mahmutpaşa – Tahtakale), Galata Köprüsü, Mısır Çarşısı ve Kapalı Çarşı Eminönü’nün vazgeçilmez ekolleri arasında.

Ayrıca Eminönü’nü İstanbul’un tarihi yarımadasını keşfetmeye başlama rotanızın başlangıç noktası olarak da belirleyebilirsiniz.

Çok merkezi bir nokta olduğu için Eminönü’ne ulaşma zorluğu çeken İstanbul ilçesi neredeyse kalmadı. Toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Raylı sistemi tercih etmek isteyen vatandaşlar M2 Hacıosman – Yenikapı Metrosu’nun Haliç istasyonu, Marmaray’ın (Kadıköy Ayrılıkçeşmesi – Zeytinburnu Kazlıçeşme) Sirkeci istasyonu, T1 Bağcılar – Zeytinburnu – Kabataş cadde tramvayının Eminönü istasyonunda inerek rahatlıkla Eminönü‘ne ulaşabilirler.

İlginizi çekebilir:  İstanbul'un en iyi stadyumu hangisi?

Gülhane’den Sarayburnu’na bir saltanat yürüyüşü

Fozdemir Blog

İstanbul’un en iyi doğal ve milli parkından biri olan Gülhane Parkı’na uğrayıp temiz hava soluyabilirsiniz. Topkapı Sarayı’nın hemen paralelindeki bu ağaçlarla kaplı park, şehrin yoğunluğunu unutturacak derecede efsanedir. Çevreye zarar vermeden çiçekler arasında istediğiniz kadar selfie çektirebilirsiniz :)

Ayrıca parkın Sarayburnu çıkışında bulunan panoramik boğaz manzaralı kafede semaverinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Burada Karaköy’den Adalar’a kadar tüm İstanbul’u panaromik olarak karşınızda bulacaksınız. Ayrıca Sarayburnu’ndan Cankurtaran’a kadar uzanan sahil şeridini de yürüyüşleriniz için tercih edebilirsiniz.

Raylı sistemle ulaşım için T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş tramvayının Gülhane durağında inebilirsiniz.

Gülhane’ye alternatif diğer parklar ise: Yıldız Parkı, Emirgan…

Taksim

Fozdemir Blog

Taksim’e karşı biraz önyargım vardır hep. Çok fazla insan çeşitliliğini sevmem doğrusu. Taksim her türden insana denk gelebileceğiniz bir Beyoğlu semti olarak karşımıza çıkıyor. Gezi Parkı dinlenmek isteyenleri, İstiklal Caddesi insanlar içerisinde yürümenin keyfini tatmak isteyenleri, Nevizade Galatasaraylı eğlence tutkunlarını, Asmalımescit ve Fransız (Cezayir) Sokağı ise diğer eğlence tutkunlarını bekliyor. Taksim’de istemediğiniz kadar alkol alabileceğiniz ve müzik dinleyebileceğiniz mekan bulunuyor.

M2 Hacıosman-Yenikapı metrosunun Taksim istasyonu, F1 Taksim-Kabataş füniküler hattının Taksim istasyonu, İstanbul’un dört bir yanından kalkan otobüsler, minibüsler ve dolmuşları ulaşım için tercih edebilirsiniz.

İstiklal Caddesi’nin Galata – Tünel kısmına ulaşmak içinse en iyi ulaşım alternatifleri M2 Hacıosman-Yenikapı metrosunun Şişhane istasyonu, dünyanın en eski ikinci metrosu olma özelliği taşıyan F2 Karaköy – Tarihi Tünel füniküleri ve T2 Taksim-Tünel nostaljik tramvay hattıdır.

Salacak (Kız Kulesi) – Üsküdar Sahili

Fozdemir Blog

Eşsiz gün batımı manzarasında orada olmak gibisi yoktur. Anlatmaya kelimeler yetmez. O eşsiz Avrupa yakası manzarasından sonra İstanbul’daki diğer yerler gözünüze nasıl gelir bilemiyorum. Özellikle de gün batımına yakın zamanda Üsküdar sahili üzerinde herhangi bir yer de bulunmanızı öneririm. En çok tavsiye ettiğim bölgesi Kız Kulesi’nin eşlik ettiği Salacak semti.

İlginizi çekebilir:  Kültürlerin buluştuğu meydan: Sultanahmet

Üsküdar’a Anadolu yakasındaki çoğu ilçeden otobüs ve minibüs hattı kalkıyor. Ayrıca Eminönü, Kabataş ve Beşiktaş’tan kalkan vapurları, M5 Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosunun Üsküdar istasyonunu ya da Marmaray’ın (Kadıköy Ayrılıkçeşmesi – Zeytinburnu Kazlıçeşme) Üsküdar istasyonunu tercih edebilirsiniz.

Ortaköy

Fozdemir Blog

Ortaköy denilince hemen akla Ortaköy Camii diye bilinen Büyük Mecidiye Camii ve Boğaziçi Köprüsü’nün boğaz üzerindeki eşsiz uyumu, kumpir ve waffle gelir. Özellikle kumpir seviyorsanız mutlaka Ortaköy’deki kumpircileri tercih edebilirsiniz. Tabi tek yemek için değil, İstanbul’u daha yakından yaşamak için de gidebilirsiniz. Orada sizi kartpostallardan tanıdığınız bir manzara karşılıyor olacak.

Ulaşım sahilyolu trafiği nedeniyle biraz zor olsa da; Kabataş, Beşiktaş, Taksim ve Yenikapı’ndan direkt otobüs kalkıyor.

Avrupa Boğaz Yürüyüşü

Fozdemir Blog

Eğer “Sevgilimi koluma takarım. Bebek’te 3-5 tur atarım” diyorsanız sizin için ideal bir yerdir Boğaziçi’nin kıyı şeritleri. Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek, Aşiyan, Emirgan, Tarabya şeklinde Sarıyer’e kadar uzanan upuzun sahil, sağlıklı yaşam yürüyüşü alanı olarak belirlenmiş.

Burada sizin için tek sorun maddiyat denebilir. Yemek yemeyi tercih ederseniz biraz kesenin ağzını açmak gerekecek.

Aslında anlatılacak çok yer, yaşanılacak çok şey var İstanbul’da. Önemli olan tadını çıkarabilmekte. “İstanbul’da gezmek için paran olacak” lafına ben inanmıyorum. Cebinizden çok harcama yapmadan da İstanbul’da gezebilmeniz mümkün :)Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

18 Yorum

 • Çok iyi yaaa. istanbulu özetlemişsiniz, tabi istanbulun heryeri ayrı bir güzel ama güzel bir özet olmuş. sağol

 • Saat 22:00 dan sonra açık lunapark varmı acaba? Varsa nerde bilgi verebilirmisiniz? Tşk ederim!

 • emek verilmiş elinize sağlık

 • Elinize sağlık hocam, çok güzel derlemişsiniz.

 • Bu yazı yenilenerek ve daha faydalı hale getirilerek 04 Ağustos 2015’te tekrar yayımlanmıştır. Bu tarihten önceki yorumlar eskiye aittir.

 • Güzel bir anlatım olmuş

 • bence herkesin yorumu kendine ama karşısındaki kişinin yorumuna müdahale olmadığı zaman bu sözü ortaya atmış bulundum herkes kendi üzerine düşen payı alsın

 • Taşdelen Doğa sporlarını şiddetle öneririrm. Atv safari, paintball, orianteering, tracking ve bisiklet için harika bir alan. Çam ve meşe ormanları ile iç içe

 • eh

 • gitmelisiniz

 • Bencede Cevahirin eğlencesi iyi değil. İncirli lunaparkı idare eder gibi …

 • Merhaba, Cevahir Alışveriş Merkezi yetmez demişsiniz ama bence hiçde öyle değil. :) Kişi başı sınırsız kartlar mevcut (20 TL 2 Saat süreyle) Grup sınırsız kartlar mevcut (30 TL 4 Saata süreyle) bu kartlardan aldıkmı daha hesaplıya gelir. Ayrıca Sadece Çılgın Köpekbalığı pahalı diye eğlence merkezini komple gözden çıkarmamak gerek. Kule,Dalga,Korku Gemisi,Ters dönen balina, Ahtopot v.s. Bunlar neyimize yetmiyor ? :D

  • Sınırsız kartlar geçici bir kampanya sanırım. Denk gelmiştim afişine fakat ayrıntılarını okumadım. Bundan sonra hep öyleyse iyi olabilir.
   Kule ve Çılgın Köpekbalığı dışında eğlenceli bir alet yok orada bana göre. Korku gemisi berbattı. Cevahir bana göre İstanbul’un en önemli alışveriş merkezi, onu gözden çıkarmak mümkün değil. Sadece eğlencesi yetersiz (bana göre)

 • Diyorsun gezmek kimin umrunda bu devirde :):)

 • İstanbul çok göçalan bir yer olduğu için çoğu vatandaş geçim derdinde

 • Gerçekten Her yeri gezilmeye değer bir yer ama birde şu trafik olmasa :)

 • Her yeriyle gezilmeye değer bir şehir, gezmek fırsat olmadı ama. İnşallah bir gün geziye gelirim ve dediğin yerlere bakarım =)

  • Kesinlike cevahiri öneririm karne hediyesine gitmiştik çok güzel orayı gördükten sonra hep gittik çok güzel,eğlenceli bir yer bi o kadarda güvenilir