İstanbul’un en önemli caddeleri hangileri?

Nişantaşı

Nişantaşı

İstanbul’un önemli cadde ve bulvarlarını paylaşacağım bu yazımda, çok iç açıcı görüntüler ne yazık ki yok. Her gün on binlerce İstanbullunun yürüdüğü ve gezdiği caddelerin şehre uygun çevre düzenlemeleri mevcut değil. Çoğunun düzenlemeleri belediyeler tarafından aksatılıyor, çoğuna özenilmiyor bile.

İşte sizler için İstanbul’un cadde ve bulvarlarını araştırdım. Daha çok olumsuz yönleriyle göreceğimiz cadde ve bulvarlar hakkında düşüncenizi sizler de yazının sonunda yorumlarla paylaşabilirsiniz.

BAKIRKÖY İSTANBUL CADDESİ

İlk olarak Bakırköy İstanbul Caddesi’nden başlamak istedim. Bu yıl vaktimin büyük bir bölümünün bu caddede geçmesinden dolayı her gün birçok eksiklik de ister istemez gözüme çarpıyor. Bakırköy’ün en önemli caddelerinden olan bu caddenin ne yazık ki adam akıllı yürünebilecek kaldırımları bile yok. Tabi bu hiç kaldırım olmadığı anlamına gelmiyor. Ama parke taşları o kadar bakımsız ki bu caddeye hiç yakışmayan bir görkem sunuyor. Üstelik çarpık araba parkları yüzünden yürümek yayalar için çileye dönüşürken, belirli bir bölümünden sonra ulaşımın tek yöne düşmesiyle birlikte bu durum sürücüler içinde içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Yeniçeriler Caddesi

Yeniçeriler Caddesi

YENİÇERİLER – DİVAN YOLU İKİLİSİ

İstanbul’un tarihi yarımadasının en önemli caddeleri olan Beyazıt-Çemberlitaş ve Sultanahmet arasındaki Yeniçeriler caddesi ve Divan Yolu Caddesi’nden geçen T1 Zeytinburnu-Kabataş tramvayı cadde tasarımına hoş bir görüntü sunuyor. Kaldırım dizaynı olarak da düzenli görünen bu caddeler üzerinden yılda milyonlarca turist geçiyor.

MECLİS-İ MEBUSAN CADDESİ

Karaköy-Tophane-Fındıklı-Kabataş arasında kalan bu cadde Beyoğlu’nun İstanbul Boğaz’ına sınırı olan kısmını oluşturuyor. Yine bu geniş caddenin ortasından geçen T1 Zeytinburnu – Kabataş tramvayı, caddenin tasarımına görsellik katıyor. Bakımlı ve düzenli olan bu cadde içerisinde tarihi mekanları barındırdığı gibi, Sigorta’ların genel müdürlüklerini ve çoğu bankayı da bünyesinde barındırıyor.

ÇIRAĞAN CADDESİ

Beşiktaş’dan Ortaköy’e kadar uzanan Çırağan Caddesi’nin durumu da ne yazık ki olması gereken gibi değil. İstanbul Boğazı’nın bu önemli noktaları arasında bulunan cadde, darlığı yüzünden İstanbulluları trafikte alıkoymak zorunda kalıyor. Çoğu zaman kısa olmasına rağmen saatlerce trafiğinden çıkılamayan cadde parke konumlaması bakımından pek istenilen kıvamda değil. Barındırdığı gözde mekanlardan dolayı önemli prestije sahip olan cadde ne yazık ki bu konumda artı not alamıyor.

İSTİKLAL CADDESİ

Hepinizin aşina olduğu ve İstanbul denince akla ilk gelen yer olan Taksim’in ünlü caddesi olan İstiklal Caddesi ortasından geçen nostaljik tramvayla görselliğine kavuşuyor. Arnavut kaldırımı şeklinde döşeli olan ve düzensiz bir döşemeye sahip olan cadde kısa bir süre sonra tekrardan yenileneceği için üzerinde fazla konuşmak istemiyorum.

BAĞDAT CADDESİ

İstanbul’un Anadolu Yakası’nın önemli ilçesi Kadıköy’ün gözde Bağdat Caddesi bildiğimiz Kadıköy düzenine uygun bir cadde. Güzel ve geniş olması doyasıya yürüyüş keyfi dahi sunuyor. Ulaşımın tek yön aktığı cadde gözde mekanlar olan Kızıltoprak, Göztepe, Erenköy, Caddebostan ve Bostancı’yı içerisinde barındırıyor. Kadıköy’ün önemli eğlence mekanlarını da bünyesinde barındıran cadde Anadolu Yakası’nın da vazgeçilmezlerinden.

DİĞER CADDELER

İstanbullular bu caddeler dışında kendi ilçelerindeki ünlü cadde ve bulvarlarda da vakit geçiyor. Fakat aynı sorunlar o caddelerde de geçerli. Örneğin; Bayrampaşa Belediyesi çok kısa bir süre önce ilçenin merkezinde bulunan Bağlar ve Demirkapı caddelerinde tekrar bir düzenlemeye gitti. Bunun sonucunda Demirkapı caddesi tamamen trafiğe kapatıldı. Bu tür ünlü caddeler için bu tür çözümler başarılı olabilir. Başka bir örnek vermek gerekirse ilçenin tamamındaki cadde ve sokakları baştan aşağıya yenileyen ve mükemmel şehircilik anlayışı oluşturan Zeytinburnu Belediyesi bu düzenlemeler sırasında ilçenin en önemli caddesi olan 58. Bulvar Caddesi’ni tek yön haline getirerek caddenin sahile yakın olan kısmını trafiğe kapatarak yayalaştırdı. Bu tür çözümler bile sorunlu olan caddeleri iyileştirmek için yeterli olabilir.

SONUÇ

İstanbullular her gün bu caddelerde ve kendi ilçelerine ait büyük caddelerde vakit geçiyor. Fakat caddeler İstanbullulara tam anlamıyla keyifli anlar bırakmıyor. Çoğumuz bu caddelerde yürürken bu durumların farkında olmuyoruz belki ama bu yazıyı okuduktan sonra bu caddelere bir de bu gözle bakacağınızı düşünüyoruz.

Bunu şimdi paylaşın:Share on Facebook1Tweet about this on Twitter3Share on Google+2Email this to someoneShare on LinkedIn1Share on TumblrPin on Pinterest0

Yazar hakkında

Fatih Özdemir

İstanbul'un en tarihi semti olan Eminönü'nde 20 Kasım 1993'te dünyaya geldim. Blogger, Sosyal medya, Pazarlama, Reklam, Web Tasarım ve Dijital Medya ile yakından ilgileniyorum. İstanbul ise ayrıca bir ilgi alanım. Birçok Dijital iletişim ajansında da çeşitli görevlerde çalıştım. Bunun yanında İngilizce İşletme bölümünde lisans eğitimi alıyorum.

Facebook Yorumları


Yorum

Yorum bırak
  • Aslında topluluğun çok olduğu yerler trafiğe kapatılarak yer altı trafiğine geçilmesi gerektiğin düşünüyorum böylece daha güzel ortam yaratılacağna inanıyorum…

    • Sorularınızı İletişim Bölümümüzden veya Sosyal Medya adreslerimizden sorabilirsiniz. Fozdemir.COM’la ilgili olmayan isteklerinize ne yazık ki olumlu yanıt veremiyoruz.

Siz de yorumunuzu buraya bırakabilirsiniz

fozdemir-logo-webCopyright © 2010-2014. Created by Fatih Özdemir | domain sorgula | giresun | giresun üniversitesi