İstanbul’da ulaşımın ana arterleri

YAZAR: - Kategori: Beyin Fırtınası, Ulaşım
28 Nisan 2011 - 11:30 - 8 Yorum
Share on Facebook1Tweet about this on Twitter2Share on Google+1Share on LinkedIn3Pin on Pinterest0Digg thisShare on Reddit0Share on StumbleUpon0Share on Tumblr> Bu yazıyı paylaşın
İstanbul Yol Tabelası

İstanbul Yol Tabelası

Bu yazımı daha çok İstanbul’a gelmek isteyenler ve İstanbul’da olup da hala önemli mekanları gezememiş kişiler için yazıyorum :) “Tatilimi İstanbul’da geçirmeliyim ama İstanbul gibi koca bir devin içinde kaybolup giderim. Bana bir ulaşım rehberi lazım” deyip buraya geldiğinizi varsayıyoruz :) İstanbul’un tarihi güzelliklerini ve gezilecek yerlerini daha gelmeden önce merakla öğrendiniz. Ama…

Nereye nasıl gideceğinizi bilmiyorsunuz. Yanınızda bilirkişi de yok. Ama dert etmeyin. İstanbul’da genel anlamda birçok yere rahatça ulaşmanızı sağlayacak ana arterler ve yollar var. Buralara çıktığınız anda İstanbul’un çoğu yerine rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

TOPKAPI

Topkapı İstanbul’da ulaşımın ana noktası sayılır. Zeytinburnu ilçe sınırları içerisinde surların hemen öte yanında kalan büyük ve karmakarışık gelen tünelleri , kavşakları ve caddeleriyle ünlüdür. Topkapı’da özellikle Avrupa yakasındaki, çoğu yere ulaşan minibüslerin bulunduğu büyük bir kapalı garaj vardır. Buradan İstanbul’un çoğu yerine minibüsler kalmaktadır. Genel olarak Eminönü, Fatih, Beyazıt, Aksaray gibi yani kısaca tarihi yarımadanın içine yolculuk yapan önemli Özel Halk Otobüsleri ve İETT otobüslerinin çoğu Topkapı’dan geçer. Ayrıca M1 Aksaray-Havalimanı Metrosu, T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş tramvayı, T4 Tramvayı da Topkapı’dan geçmektedir. Ve yine E-5 otoyolu üzerinden geçen Metrobüs ve boğazgeç otobüs hatlarının çoğu Topkapı’dan geçmektedir. Kısaca Topkapı: İstanbul için önemli bir ulaşım arteridir.

ZEYTİNBURNU

Bize göre ulaşımın ikinci merkezi Zeytinburnu. İlçe içerisinden Topkapı’ya Minibüs seferleri ve Eminönü-Beyazıt-Mecidiyeköy-Taksim otobüsleri geçmektedir. Fakat ilçenin asıl ulaşım merkezi kuzeybatısıdır. Bu merkezde  T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş tramvayı (İlçe içinden Topkapı’ya) ve M1 Aksaray-Havalimanı Metrosu bulunur. Ayrıca bu merkezin E-5 otoyolu kısmından Metrobüs ve boğazgeç otobüs hatları, yine belirli yerlere giden minibüs ve otobüs hatları bulunur. Ayrıca ilçenin güneyinden Sirkeci-Halkalı banliyösü geçmektedir. Yakın zamanda bu hat Marmaray olacaktır.

AKSARAY

Yine ulaşımda söz konusu olan ve İstanbul’un tam merkezi kabul edilen yerdir. Merkez dediğimize göre birçok yerden otobüslerin geldiğini söylememize gerek yok sanırım. Ayrıca yine M1 Aksaray-Havalimanı Metrosu ve  T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş tramvayı Aksaray’dan geçer. Minibüslerin de geçtiği Aksaray’ın güneyinden Sirkeci-Halkalı Banliyö treni geçmektedir. Yakın zamanda bu hat Marmaray olacaktır.

EMİNÖNÜ-SİRKECİ

Ulaşımda tarihi konumundan dolayı söz sahibi olan bir başka yer de Eminönü’dür. İstanbul’un çoğu yerinden gelen Eminönü son duraklı birçok otobüs bulunmaktadır.  T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş tramvayı da Eminönü’nden geçmektedir. İDO, Şehir Hatları AŞ ve Turyol şirketlerine ait vapurlar ve arabalı vapurlar da Eminönü’nden kalkmaktadır. Ayrıca Avrupa’nın Türkiye sınırları içerisindeki son tren istasyonu Eminönü’nde yani Sirkeci’dedir. Burası Sirkeci-Halkalı Banliyö treninin de son durağıdır. Yakın zamanda bu hat Marmaray olacaktır.

TAKSİM-KABATAŞ

Taksim Kabataş arasında bir füniküler hattıyla ulaşım sağlansa da birbirine yakınlığından dolayı ikisinide aynı başlıkta toplamak istedim. Taksim İstanbul’un eğlence ve barlarıyla ünlü olduğu için ulaşımda da sözünün geçmesi muhakkak. Taksim-Tünel nostaljik tramvayı, F1 Taksim-Kabataş funiküleri ve M2 Şişhane Hacıosman Metrosu Taksim’den geçer. Taksim’den İstanbul’un birçok yerine dolmuşlar ve otobüsler ile de ulaşabilmektedir. Kabataş’ta ise şehir hatları ve Adalar vapur seferleri yapılmaktadır.

KADIKÖY-SÖĞÜTLÜÇEŞME

Avrupa yakasının bu karışık kilit noktalarından uzaklaşıp daha kolay ulaşım için Anadolu yakasına geçmeniz gerekiyor. Anadolu yakasının merkez ulaşım noktası da şüphesiz Kadıköy’dür. Kadıköy’de raylı sistem olarak M4 Kadıköy-Kartal metrosu, T3 Kadıköy-Moda nostaljik tramvayı ve Haydarpaşa-Gebze banliyö bulunmaktadır. Kadıköy’den Anadolu yakasının birçok yerine minibüs ve otobüs seferleri de sağlanırken, iskelelerden Adalar ve şehir hatları vapurları kalkmaktadır. Kadıköy’ün Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu stadyumunun bulunduğu noktasında, yani Söğütlüçeşme’de ise Metrobüs’ün (şu anlık) son durağı bulunmaktadır. Metrobüs sayesinde Kadıköy’den Avrupa yakasına rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Share on Facebook1Tweet about this on Twitter2Share on Google+1Share on LinkedIn3Pin on Pinterest0Digg thisShare on Reddit0Share on StumbleUpon0Share on Tumblr> Bu yazıyı paylaşın

Etiketler: , ,

Yorum bırakın! (Artık adınızı ve mail adresini yazmak zorunda değilsiniz)

  1. İstanbul trafiğine ufak bir alternatif çoğu derdinizi çözebiliyor. Bende bi arkadaşımın tavsiyesi ile kendilerine ulaştım ve memnunum VOK deniz taksi (VIP) dizaynı var. 5307719696 telefon numaraları bence alternatif olarak düşünülebilir.


Loading Facebook Comments ...

No Trackbacks.


Giresun Blog

Tavsiye Yazılar

QR KOD

Fozdemir QR CodeMarkalar

Obeziteyle Baş Etmek Zor Değil

Ama o kadar yaygınlaşmış durumda ki, bu sendroma yakalananların sayısı sadece ülkemizde değil tüm dünyada hızla artıyor.

Devamını okuyun
İstanbul

Vialand Tema Park Yeni Sezon İçin Kapılarını Açtı, Dünyanın Eğlencesi Başladı!

120 bin metrekarelik alanda kurulu, 30 eğlence ünitesi ve 15 bin kişilik kapasitesiyle VIALAND Tema Park, 7’den 77’ye her yaşa sınırsız eğlence sunuyor.

Devamını okuyun
Markalar

Mutlu Anlarınızı Kayakapı Premium İle Taçlandırın

Nevşehir ve Kayseri illeri arasındaki ovada şekillenen peribacalarındaki Kayakapı otelinde balayı ve en özel anlarınız için kayakapı lüks ve romantik bir konaklama imkânı sunmaktadır.

Devamını okuyun
Fozdemir

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

DESIGNED BY FATİH ÖZDEMİR