Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi örnek alınabilir

İstanbul’un en önemli caddelerini irdeledik başlıklı yazımda İstanbul’un caddelerinin İstanbul’un modernliğine yakışmadığını belirtmiştim hatırlarsanız. Fakat bu yazımda son dönemde yapılan bazı değişikliklerle tasarım açısından gelişen, fakat fazla büyük olmadığından dolayı kaybeden Nişantaşı’nın en ünlü caddesi olan Abdi İpekçi Caddesi’nden biraz bahsedeceğim.

Modanın kalbinin attığı yer olarak bilinen ve genelde elit kesimin uğrak yeri olan Abdi İpekçi Caddesi de, sıradan İstanbul caddeleri gibiydi eskiden. Fakat ait olduğu Şişli Belediyesi tarafından geçtiğimiz yılbaşında cadde yenilendi. Uygulanan çeşitli süslemelerle büyük şehre yakışacak bir cadde haline geldi. Çoğu kesim tarafından bu süslemeler tartışılsa da, caddeye ayrı bir hava kattığı söylenebilir.

Nişantaşı’nın kalbini oluşturan Vali Konağı Caddesi’nin ara kolu olan Abdi İpekçi Caddesi, yapılan yeniliklerle çok hoş bir görünüme kavuşmuş. Caddenin tek eksiği, biraz küçük ve yeteri kadar aktif olmaması (Bir İstiklal Caddesi kadar). Ama yine de İstanbul’da bilindik ve hatrı sayılır caddeler arasında.

NELER YAPILMIŞ?

Yeni yıla girerken Taksim’deki eğlenceden daha da iyisini gerçekleştirmeyi başaran Şişli Belediyesi, kutlamaların yapıldığı caddeyi müthiş bir şekilde süslemiş. Caddenin ortasında da büyük bir çam ağacı bulunuyordu. (Yılbaşından kalma olduğu muhakkaktı. Ben gittiğimde sökülüyordu) Fakat bu süslemenin orada bulunmasını pek doğru bulmadım açıkçası. Tamam, süslemeler çok iyi, caddeye de ayrı bir hava ve ışık katmış. Ama Türk ve Müslüman kültüründe bulunmayan bu değerin caddenin ortasında bulunması hiç uygun olmamış. Ama onun dışındaki süslemelerin tamamı mükemmel olmuş.

DİĞERLERİ DE BU YÖNDE OLMALI

Ben caddelerin büyük olmasını ve insana devasa görünmesinden yanayım. Mesela New York’un gökdelenler arasında bulunan lüks caddeleri çoğumuzun dikkatini çekmiştir. Dergilerde, internette veya fotoğraflarda mutlaka denk gelmişsinizdir. O caddeler hem büyük, hem de aktif. Üstelik çok teknolojik. Reklam panolarının hareketliliği, insanlara da aktiflik ve enerji veriyor.

İstanbul’un caddelerine baktığımızda, bırakın teknolojik reklam panolarını, devasa bile değiller. Şişli‘deki Halaskargazi caddesi biraz devasa aslında, ama teknolojiden nasibini alamamış ne yazık ki. İstiklal Caddesi’ne hiç değinmiyorum bile. Taksim Meydanı’nda eskiden bir teknolojik reklam panosu vardı, fakat geçen gittiğimde kaldırdıklarını gördüm.

Reklam panoları hem çevreye değişik hava katıyor, hem de yerel yönetimin gelir elde etmesine öncülük ediyor. Neden kullanılmadığını hala anlamış değilim.

Abdi İpekçi Caddesi’nin sevdiğim bir yönü de bu olmuş. Şişli Belediyesi, son dönemde değişim içerisinde olan bir televizyon kanalının yeni logosunun bulunduğu reklamları cadde süslemelerine entegre etmiş. Çok da hoş olmuş.

Şişli Belediyesi’ni Abdi İpekçi Caddesi’nde göstermiş olduğu başarılı süs entegreleri açısından tebrik eder, diğer belediyeleri de bu konuda duyarlılığa davet ederim.
dedicated-server

Yorum bırakın