Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi gibi olmalı bütün caddeler!

YAZAR: - Kategori: İstanbul
24 Ocak 2012 - 14:26 - 0 Yorum
Share on Facebook3Tweet about this on Twitter5Share on Google+1Share on LinkedIn4Pin on Pinterest4Digg thisShare on Reddit0Share on StumbleUpon0Share on Tumblr> Bu yazıyı paylaşın
Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi

Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi

 

İstanbul’un en önemli caddelerini irdeledik başlıklı yazımda İstanbul’un caddelerinin İstanbul’un modernliğine yakışmadığını belirtmiştim hatırlarsanız. Fakat bu yazımda son dönemde yapılan bazı değişikliklerle tasarım açısından gelişen, fakat fazla büyük olmadığından dolayı kaybeden Nişantaşı’nın en ünlü caddesi olan Abdi İpekçi Caddesi’nden biraz bahsedeceğim.

Modanın kalbinin attığı yer olarak bilinen ve genelde elit kesimin uğrak yeri olan Abdi İpekçi Caddesi de, sıradan İstanbul caddeleri gibiydi eskiden. Fakat ait olduğu Şişli Belediyesi tarafından geçtiğimiz yılbaşında cadde yenilendi. Uygulanan çeşitli süslemelerle büyük şehre yakışacak bir cadde haline geldi. Çoğu kesim tarafından bu süslemeler tartışılsa da, caddeye ayrı bir hava kattığı söylenebilir.

Nişantaşı’nın kalbini oluşturan Vali Konağı Caddesi’nin ara kolu olan Abdi İpekçi Caddesi, yapılan yeniliklerle çok hoş bir görünüme kavuşmuş. Caddenin tek eksiği, biraz küçük ve yeteri kadar aktif olmaması (Bir İstiklal Caddesi kadar). Ama yine de İstanbul’da bilindik ve hatrı sayılır caddeler arasında.

NELER YAPILMIŞ?

Yeni yıla girerken Taksim’deki eğlenceden daha da iyisini gerçekleştirmeyi başaran Şişli Belediyesi, kutlamaların yapıldığı caddeyi müthiş bir şekilde süslemiş. Caddenin ortasında da büyük bir çam ağacı bulunuyordu. (Yılbaşından kalma olduğu muhakkaktı. Ben gittiğimde sökülüyordu) Fakat bu süslemenin orada bulunmasını pek doğru bulmadım açıkçası. Tamam, süslemeler çok iyi, caddeye de ayrı bir hava ve ışık katmış. Ama Türk ve Müslüman kültüründe bulunmayan bu değerin caddenin ortasında bulunması hiç uygun olmamış. Ama onun dışındaki süslemelerin tamamı mükemmel olmuş.

[venue id=4cf2a10b88de37048e367a2b]

DİĞERLERİ DE BU YÖNDE OLMALI

Ben caddelerin büyük olmasını ve insana devasa görünmesinden yanayım. Mesela New York’un gökdelenler arasında bulunan lüks caddeleri çoğumuzun dikkatini çekmiştir. Dergilerde, internette veya fotoğraflarda mutlaka denk gelmişsinizdir. O caddeler hem büyük, hem de aktif. Üstelik çok teknolojik. Reklam panolarının hareketliliği, insanlara da aktiflik ve enerji veriyor.

İstanbul’un caddelerine baktığımızda, bırakın teknolojik reklam panolarını, devasa bile değiller. Şişli‘deki Halaskargazi caddesi biraz devasa aslında, ama teknolojiden nasibini alamamış ne yazık ki. İstiklal Caddesi’ne hiç değinmiyorum bile. Taksim Meydanı’nda eskiden bir teknolojik reklam panosu vardı, fakat geçen gittiğimde kaldırdıklarını gördüm.

Reklam panoları hem çevreye değişik hava katıyor, hem de yerel yönetimin gelir elde etmesine öncülük ediyor. Neden kullanılmadığını hala anlamış değilim.

Abdi İpekçi Caddesi’nin sevdiğim bir yönü de bu olmuş. Şişli Belediyesi, son dönemde değişim içerisinde olan bir televizyon kanalının yeni logosunun bulunduğu reklamları cadde süslemelerine entegre etmiş. Çok da hoş olmuş.

Şişli Belediyesi’ni Abdi İpekçi Caddesi’nde göstermiş olduğu başarılı süs entegreleri açısından tebrik eder, diğer belediyeleri de bu konuda duyarlılığa davet ederim.

Share on Facebook3Tweet about this on Twitter5Share on Google+1Share on LinkedIn4Pin on Pinterest4Digg thisShare on Reddit0Share on StumbleUpon0Share on Tumblr> Bu yazıyı paylaşın

Etiketler: , ,

Yorum bırakın! (Artık adınızı ve mail adresini yazmak zorunda değilsiniz)


Loading Facebook Comments ...

No Trackbacks.


Giresun Blog

Tavsiye Yazılar

QR KOD

Fozdemir QR CodeReklam

%100 Garantili Çeviri İçin Gereken Şartlar

Çeviri yapmak, son derece karmaşık ve zor bir iştir. Sonuç olarak bir dilde yazılan bir cümleyi ya da bir metni başka bir dile çevirmek sanıldığı kadar kolay değildir.

Devamını okuyun
Markalar

Mutlu Anlarınızı Kayakapı Premium İle Taçlandırın

Nevşehir ve Kayseri illeri arasındaki ovada şekillenen peribacalarındaki Kayakapı otelinde balayı ve en özel anlarınız için kayakapı lüks ve romantik bir konaklama imkânı sunmaktadır.

Devamını okuyun
Reklam

Yedigün kapaklarından Porsche çıkar mı?

Yedigün, Nisan-Mayıs aylarında yapacağı Porsche hediyeli kampanyasına eğlenceli ve zekice bir teaser’la başlıyor.

Devamını okuyun
Fozdemir

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

DESIGNED BY FATİH ÖZDEMİR