Organlarımızın Minibüsle İmtihanı

istanbul minibus

istanbul minibus

 

Minibüsler tek İstanbul’da değil, birçok ilde en sıkıntılı ulaşım aracıdır. Oldukça konforsuz olan araçların üstüne birde yollardaki engeller ve bozukluklar eklenince, yolculuk tam bir çileye dönüşüyor. Bu işlem sonucunda deyim yerindeyse organlarımız yer değiştiriyor :)

İstanbul’da ulaşımın ilerlemesiyle, konforuna söz ettirmeyecek birçok alternatif çıktı ortaya. Tramvay, Metro, Otobüs ve Metrobüs bu alternatifler arasında. Buna nazaran Tramvay, Metro belirli güzergahlarda bulunduğu için çoğu İstanbullu etkin bir şekilde faydalanamayabiliyor. Bunun için otobüsler ve minibüsler İstanbul’da genelde en sık kullanılan araçlardan biridir.

İstanbul’da İETT ve ÖHÖ işletiminde yüzlerce otobüs hattı bulunmaktadır. Bunlardan en konforlu seçenek ÖHÖ iken, İETT son yıllarda aldığı yeni alçak tabanlı, engelliler için rahat kullanımlı, klimalı, konforlu Mercedes otobüsleriyle yepyeni bir çığır açtı ve ÖHÖ’nün tahtına yeniden oturma fırsatı yakaladı.

İstanbul dışından takipçilerimiz ÖHÖ ve İETT terimlerine belki yabancı olabilir. Hemen açıklayalım; İstanbul’da iki tane otobüs firması bulunmakta. Bunlar kısaca İETT dediğimiz “İstanbul Elektrikli Tünel ve Tramvay” işletmesi, diğeride kısaca ÖHÖ dediğimiz “Özel Halk Otobüsü” işletmesidir.

Otobüsler biraz daha genel ulaşımı sağlamaktadır. En az 2 veya 3 ilçe arasındaki ulaşımı sağlar ve anayolları kullanır, Minibüse göre biraz daha hızlı ve konforludur. Minibüste 1 veya 2 ilçe arası ulaşımı sağlar ama daha yereldir, ara sokaklardan bile gidebilir, konforsuz gittiği yetmiyormuş gibi müşteri toplamak amacıyla insanların acil işinin olup olmadığını düşünmeden gıdım gıdım ilerler. Ama ikisininde güzergahı bellidir.

Minibüslerin ana merkezi Avrupa yakasında Zeytinburnu ilçesine ait bir semt olan Topkapı’dadır. (Not: Bütün minibüsler demiyorum : )

Anadolu yakasında ise merkez Kadıköy ve Üsküdar olarak değişebiliyor.

Otobüslerin ana merkezi diye bir bölge olamayabilir ama genel anlamda düşünürsek otobüslerin yoğun olduğu yerler;

Avrupa Yakası’nda: Taksim, Eminönü, Beyazıt, Mecidiyeköy, Zeytinburnu Metro, Yenibosna Metro gibi yerler iken;

Anadolu Yakasında: Üsküdar, Kadıköy ve Ümraniye’yi sayabiliriz.

Bu bollukta yapılan en büyük hatalardan biriside yan yana olan iki ilçenin merkezleri arasında sadece Minibüs hattı olması veya hiçbir ulaşım aracının olmamasıdır.

Sürekli ilçemden örnek veriyorum ama eğer sizlerin bu sorunla karşılaştığını düşündüğünüz yerler varsa yorum olarak belirtebilirsiniz.

İstanbul’da önemli minibüs hatlarından olan “Bakırköy-Zeytinburnu-Topkapı” ve “Sahilden Bakırköy-Zeytinburnu-Cevizlibağ” hatları birbirine komşu ilçeler olan Bakırköy ve Zeytinburnu ilçelerinin merkezine uğramaktadır. Ama yine komşu ilçe olan Zeytinburnu-Güngören, Zeytinburnu-Bayrampaşa, Zeytinburnu-Eyüp (Tam sınır olmasada yakınlık derecesinden sınır sayılabilir) , Bayrampaşa-Bakırköy, Bakırköy-Eyüp gibi uzayıp giden komşu ilçelerde direkt ulaşım aracı yok. Ancak aktarma ile ulaşılabiliyor. Yada en az 3 aktarma yapmak gerekiyor. Ulaşımın en gelişmiş yerlerinde böyle bir sorunun yaşanması insana biraz garip gelebiliyor.

En ilgincide Bakırköy’ün hemen yan ilçesi olan Zeytinburnu tam bir raylı sistem abidesiyken Bakırköy Metro’dan veya Tramvay’dan nasibini bile almamış. İlerleyen projelerin bu yerler üzerinde olması büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Son olarak bağlarsak; Bakırköy’ün ve Zeytinburnu’nun çileli minibüs yolculuğundan kurtulup otobüs veya Metro-Tramvay olayına bir an önce geçmesi gerekiyor. Ve yine birbirine komşu olan iki ilçe arasında da ulaşımın kolaylaşması gerekiyor. Biz sadece Bakırköy-Zeytinburnu örneğini verdik ama buna ihtiyacı olan birçok ilçe bulunmakta. Umarız çağrımız duyulur.
dedicated-server

3 Comments

  • Merhaba,

    Birşey öğrenmek istiyorum. Cevizlibağ’dan Bakırköy’e giden minibüsler denizotobüsene yakın yerde mi indirir acaba?

    • Yakın sayılır. Son durak olarak Bakırköy Lisesi’nin ilerisinde duruyorlar. İndiğiniz yerden İstanbul Caddesi boyunca Carausel tarafına doğru yürüyüp, kavşaktan sola dönerek cadde boyunca sahile doğru yürürseniz İDO iskelesine ulaşmış olursunuz.

  • Konfor bakımından kötü olabilir ama ulaşım sorununun bir kolunuda minübüsler yönetiyor aslında belli bir ortam içine sokulsa minübüsler ve tüm araçlar toplu olarak yenilenirse konfr sorunu ortadan kalkar ama minübüsçülerin borçlarının ortadan kalkacaını sölemek zor olur. :)

Yorum bırakın