Geleceğin rezidansları: Levent, Zeytinburnu, Ataşehir

İstanbul Sapphire

İstanbul Sapphire

İstanbul her ay başlayan temel atma törenleriyle yüksek gökdelen cenneti olmaya hazırlanıyor. Şehrin önemli merkezi noktalarında yükselen bu yapılarla İstanbul sonsuz bir gettonun içerisine giriyor.

Özellikle Ataşehir, Zincirlikuyu ve Zeytinburnu‘nda yoğunlaşarak yapılan yeni projeler gerek fiyatlarıyla, gerekse modernliğiyle dudak ısırtıyor ve bu yerlerdeki normal ev ve dükkanların değerini tavan yaptırıyor.

Bu yazımızda görkemiyle göz dolduran bu yapıları inceleyeceğiz. Okumak bile size keyif verecek. “Ben ne yapayım bu yazıyı; o daire benim olmadıkça” diyenler için ise ne yazık ki bütün kelimeler tükenmiş durumda :)

İSTANBUL AVRUPA’YI HAYRAN BIRAKTIRACAK!

Yazının başında da belirttiğim gibi İstanbul’da özel sektör atağa geçti. İstanbul’da neredeyse her ay yeni bir yapının temelleri atılıyor. Yapılar daha çok otel, rezidans, toplu konut ve alışveriş merkezi yönünde oluyor.

Türkiye’nin önde gelen inşaat firmalarının yaptıkları projeler; İstanbul’un muhteşemliğiyle birleşince müthiş görüntüler ortaya çıkarıyor ve görsel anlamda insanların ruhunu doyuruyor.

Yapılan o kadar çok proje var ki saymakla bitmez. Yada bilmediğimiz onlarca proje daha vardır. Özellikle Beylikdüzü ve Ataşehir gibi yeni yeni şehirleşmeye başlayan yerlerde yapılan irili ufaklı bu projeleri saymak imkansız. Bu yazımda ben daha çok İstanbul’un merkezinde yoğunlaşılan yerlere değinmek istedim. Bu projeler genel olarak İstanbul’un finans merkezi olan Levent-Zincirlikuyu, ulaşım bakımından zengin olan Zeytinburnu ve Anadolu yakasının parlayan yıldızı Ataşehir‘de yoğunlaşıyor. Yazımızda yer alan ilçelerde dahi sadece öne çıkan bazı projelere değindik. Ve yine belirtmek istiyorum ki bunlar dışında onlarca proje bulunmakta.

Zeytinburnu Onaltı Dokuz

Zeytinburnu Onaltı Dokuz

ZEYTİNBURNU

Zeytinburnu‘nu kuzey, güney, kuzeydoğu ve batı yönlerinden çepeçevre saran gökdelen, konut, alışveriş merkezi ve rezidans projeleri göz dolduruyor. Ulaşım bakımından çok iyi olan ilçe, rezidanslarında bir numaralı vazgeçilmez mekanı oluyor. En dikkat çekici projelerden biri yapay ada projesi. Denizin doldurulmasıyla oluşacak olan adaya dev yolcu gemileri yanaşacağı ve yılda 2,5 milyon turist çekeceği söyleniyor.

İşte Zeytinburnu’nda yükselen bazı büyük projeler;

 • Kiptaş Topkapı Merkez Evleri (Merkezefendi-Topkapı) – (Tamamlandı)
 • Kiptaş Sahilpark (Sümer)-(Yapılıyor)
 • Onaltı Dokuz İstanbul (Kazlıçeşme)-(Yapılıyor)
 • Ataport yapay ada (Sahil)-(Başlanmadı)
 • Toki Seyitnizam Evleri (Seyitnizam)-(Tamamlandı)
 • Realistanbul (Zeytinburnu Metro)-(Yapılıyor)
 • Akevler Rezidans (Seyitnizam)-(Tamamlandı)
 • Ottomare Suites (Sahil)-(Yapılıyor)
 • The İstanbul Veliefendi (Başlanmadı)
 • Novotel (Sahil)-(Tamamlandı)
 • İbis Otel (Sahil)-(Tamamlandı)

Varyap Meridian

Varyap Meridian

ATAŞEHİR

Reklamlardan da takip ettiğiniz gibi Ataşehir büyük bir toplu konut cennetine dönüşüyor. (Bununla ilgili eski bir yazımız için tıklayın) Son yasayla Kadıköy‘den ayrılarak ayrı bir ilçe olan Ataşehir, bünyesinde barındırdığı lüks mekanların etkisiyle Anadolu yakasının yeni cazibe merkezi oluyor. O kadar çok konut projesi var ki, araştırıp yazmak bile imkansız. Bundan dolayı reklamlardan takip ettiğiniz Varyap Meridian ve Ağaoğlu’nun yaptığı My Towerland projesini örnek gösterebilirim.

Zorlu Center

Zorlu Center

ZİNCİRLİKUYU

İstanbul’un Finans merkezi olarak bilinen Levent ve Zincirlikuyu çevresinde yeni yeni projeler hayata geçiriliyor. İstanbul Sapphire (Yazımızın en başında gördüğünüz resim) Avrupa’nın en yüksek gökdeleni olma özelliğine sahip. 4. Levent‘te bulunan İstanbul Sapphire modernliği ve pahasıyla göz dolduruyor. Ayrıca binada İstanbul’u seyir terası ve alışveriş merkezi de bulunuyor. Yine bunun haricinde de birçok proje Zincirlikuyu ve Levent çevresinde boy göstermekte. En iddaalı projelerden biride Zorlu grubun Zincirlikuyu‘nun merkezine inşa ettiği Zorlu Center projesi.

 

Bu durum gösteriyor ki 2020′de İstanbul’u artık tanıyamayacağız!

Bunu şimdi paylaşın:Share on Facebook7Tweet about this on Twitter5Share on Google+1Email this to someoneShare on LinkedIn11Share on TumblrPin on Pinterest0

Yazar hakkında

Fatih Özdemir

İstanbul'un en tarihi semti olan Eminönü'nde 20 Kasım 1993'te dünyaya geldim. Blogger, Sosyal medya, Pazarlama, Reklam, Web Tasarım ve Dijital Medya ile yakından ilgileniyorum. İstanbul ise ayrıca bir ilgi alanım. Birçok Dijital iletişim ajansında da çeşitli görevlerde çalıştım. Bunun yanında İngilizce İşletme bölümünde lisans eğitimi alıyorum.

Facebook Yorumları


Yorum

Yorum bırak

Siz de yorumunuzu buraya bırakabilirsiniz

fozdemir-logo-webCopyright © 2010-2014. Created by Fatih Özdemir | domain sorgula | giresun | giresun üniversitesi