Eğlence Mekanları İnşaat Sektörü İstanbul

Temalı Parklar ile İstanbul’un eğlencesi sınıf atlıyor!

temapark
Temalı Park

Temalı Park

 

Öncelikle “Temalı Park” yada “Tematik Park” ibaresine açıklık getirmek istiyorum. Temalı park; yabancı filmlerde gördüğünüz dağlı, köşklü, mistik bir havası olan ve bunun yanında da lunapark eğlencesinin bir üst seviyesindeki oyuncaklarıyla meşhur olan bir park türü. Yani Paris ve Orlando’daki Disneyland’ı buna örnek olarak gösterebiliriz.

Diğer ülkelerde zengin eğlence sektörü bulunmasına rağmen, İstanbul’daki eğlencenin sadece 3-5 eğlence aracının bulunduğu lunaparklardan ibaret olduğunu söylemek mümkün. İstanbul’un tam kapsamlı bir lunaparkı dahi yok. İstanbullu gençlerin eğlencesi ne yazık ki alışveriş merkezlerinin içerisine kurulan eğlence alanlarına sıkıştırılıyor. Ama artık İstanbul da bütün dünya şehirleri gibi temalı parklarına kavuşuyor. Üstelik şu anda planlanmış olan 3 proje var! Biri açıldı, diğeri de 23 Nisan’da açılıyor!

İnternetten araştırmalarım ve biraz da benim bilgilerimden derlediğim yazımda İstanbul’da yapılması planlanan ve hatta yakın zamanda açılacak olan temalı park projelerinden bilgim dahilinde bahsetmek istiyorum. Planlanan projelerin hepsi de Avrupa yakasında bulunuyor.

NOT: Projelerin alanlarını Lokasyon Bazlı İçerik Haritasındada pembe renkler ile belirttim. Haritadaki koyu pembe olarak işaretlenmiş geniş arazilere tıklayarak, parkların yerleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Harita için buraya tıklayın

BAYRAMPAŞA ORA

Carrefour, Bauhaus, İKEA, Praktiker gibi dünya markalarının büyük alışveriş merkezlerinin ve Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Forum İstanbul’un bulunduğu Bayrampaşa Otogar’ındaki 70.000 metrekarelik geniş arazi, şimdi daha büyük bir projeye ev sahipliği yapıyor.

Carrefour ve Bauhaus’un binalarının arka kısmına düşen araziye ORA isimli büyük bir proje inşa edildi. Proje kapsamında kültür merkezi, Outlet alışveriş merkezi, arena, otel ve temalı park ürünleri ORA adı altında birleşiyor.

Projenin geneline baktığımızda temalı park için 21.000 metrekarelik arazi ayrılıyor. Fakat İstanbul’un tam kapsamlı temalı park projesidir diye betimleyemiyorum. Ama diğer projeler tamamlanana kadar, İstanbullular için tek alternatif gibi görünüyor.

OKUMALISINIZ: BAYRAMPAŞA ORA AÇILDI! BAYRAMPAŞA ORA İFLAS ETTİ!

İSTANBUL THEME PARK / HALKALI-ATAKENT

Bir diğer proje ise; Küçükçekmece Gölü’nün kuzeydoğusundaki, eskiden bir bölümü Halkalı Çöplüğü olarak kullanılan, 1.429.000 dönümlük araziye yapılması planlanan İstanbul Theme Park projesi.

Toplu konut projelerinin çılgınca yükseldiği Halkalı-Atakent bölgesinde TOKİ’ye ait olan bu geniş arazi, TOKİ tarafından temalı park yapılmak üzere satışa çıkarıldı.

TOKİ Başkanı Bayraktar bu proje için: “Ben aslında Ankara’ya öncelik veriyordum. Ama müşteriler İstanbul’daki projeye daha fazla ilgi gösterdi” diye açıklama yapmıştı. Yani çok değer verilen bir proje olacağını buradan da anlamak mümkün. İstanbul Theme Park projesi için MESA, KANTUR, AKDAŞ, ARTAŞ, ÖZTAŞ grup şirketleri ve Avrupa Konutları ortak oldu.

Arazi; otel, konut, alışveriş merkezi, fuar alanı, kongre merkezi, eğlence merkezi ve temalı park projelerini bünyesinde barındıracak.

VIALAND ALIŞVERİŞ VE EĞLENCE MERKEZİ

Bir diğer önemli proje ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıllar önce sözü verilen Haliç‘teki temalı park projesi.

Güryapı ve Bayraktar Kardeşler grup şirketlerinin ortak olduğu proje; Eyüp ilçesi sınırlarındaki, Alibeyköy Mahallesi eski taş ocakları bölgesindeki 500.000 metrekarelik alana inşa ediliyor.

Projenin 23 Nisan 2013 tarihinde hizmete alınması düşünülüyor. Başbakan Erdoğan projenin tanıtımında benzerlik açısından Orlando’daki Disneyland‘ı örnek göstermişti.

VIALAND HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALIN!

GENEL KARŞILAŞTIRMA

BÜYÜKLÜK

Yapılması planlanan bu 3 proje karşılaştırıldığında arazi büyüklüklüklerine göre Halkalı’da yapılan tema park projesi en büyük proje olacak. İkinci büyük Haliç’e yapılan Vialand olacak. Bayrampaşa‘da bulunan ORA projesine ait temalı park ise İstanbul’un en küçüğü olacak.

AÇILIŞ SIRASI

Açılış sıralarına göre karşılaştırdığımızda ilk olarak ORA projesi hizmete alındı. Haliç’e yakın Vialand içinse 23 Nisan 2013 tarihi verildi. Halkalı’daki projenin açılış tarihiyle ilgili bir bilgi olmadığı için bu sıralamaya almak yanlış olabilir.

ULAŞIM KOLAYLIĞI

Ulaşım kolaylığı olarak karşılaştırdığımızda bütün projelerin ulaşım entegresinin biraz zor olduğu bölgelerde bulunduklarını söylemek mümkün. Fakat projeler yapıldığında eminim ki önemli ulaşım alternatifleri mutlaka oluşturulacaktır.

OKUMALISINIZ: TEMA PARKLAR FOS MU ÇIKTI?

Yorum yaparak bu yazıdaki tartışmaya katılın

12 Yorum

 • öncelikle bilen biri için “eğlence parkı” şartlarını yerine getiren bir yer değil “ora avm” Vialand için ise 50’ye yakın eğlence ünitesi var deniliyor, simülatörler, atraksiyonlar. 2 tane roller coaster olacak sanırım. 1 tanesi 110 km’ye kadar ulaşan 50 metrelik inişleri olan roller coaster, diğeri de 30 metre yüksekliğinde ve 80 km hızla giden family coaster. bunların dışında 2 tane de su ride’ı var. Umarım vialand alışveriş merkezlerine doymuş istanbulluları çekebilmek için yapılmış bir proje değildir, şirket gerçekten eğlence parkı kurmak maksadıyla hareket ediyordur. Halkalı’daki eğlence parkı için bir fikrim yok, ama bütçelerini görmek lazım. zira 1 milyar tl’den bahsediliyor vialand için, ama 2 roller coaster 2 tane su ride’ı var. italya’daki gardaland’de bu rakamlar 6 roller coaster, 3 water ride, ispanya’daki port aventura’da ise 7 roller coaster 3 su ride’ı olarak gözükmekte, kaynak: wikipedia. Umarım iyi bir başlangıç olur, ama halkalıdaki temapark için pek umutlu değilim, çünkü halihazırda bir tema parkın büyük paralar kazanması lazım ki şirketler bu işe para yatırsın, o yüzden vialand’ın durumu çok önemli. Bizde daha çok yan unsur olarak görülüyor eğlence kısmı. Bun algıyı umarım değiştirebiliriz

   • vialand dediğim proje, haliç’te yapılan eğlence parkı projesi. Öncelikle şunu açığa kavuşturmak lazım, bizim ülkemizde eğlence parkı algısı pek bilinir değil. Bu nedenle her yıl herkes ölçüsüz vaatlerde bulunur ve nitekim ortaya birşey çıkaramazlar. Mesela üstte bahsettiğiniz projelerden biri six flats(!) le anlaşmış (ki doğrusu six flags olacak) 450.000 metrekarelik alanda 20 tane(!) roller coaster getireceğinden bahsetmiş. California’daki six flags’te 17 roller coaster var. Roller coaster dediğiniz aygıtların fiyatı 10 milyon dolardan başlar, ki bu bahsettiğim en küçük ölçeklisidir. Portaventura italyan bir konsorsiyuma 400 milyon euro’ya satıldı mesela. Bizim büyük firmalarımız halkı kandırıyorlar, kıytırık birkaç simülatörler, atariler, bir tane 10 metrelik mini roller coaster koyunca “eğlence parkı” diye pazarlıyorlar fakat vialand açılınca halkında gözü , “eğlence parkı” nasıl olurmuş görecekler ve açacakları avm’ler için her zaman çok daha iyisini yapma gayretine girecekler. O yüzden vialand bir milad olacaktır.

    • Kusura bakmayın. Eyüp’teki projeyi pek araştırma fırsatım olmadı. İsmini dahi bilmiyordum. Yazıdaki bilgileri Vialand olarak yenileyeceğim. Destekleriniz için teşekkür ederim

     • ben teşekkür ederim, şunun altını çizmek istiyorum ki istanbul theme park projesi denilen proje konut projesidir, halkın gözünü boyamak için “istanbul theme park” olarak adlandırmışlar. birkaç tane gondol, lunapark oyuncağı olur hepsi bu. Çünkü projenin detaylarını okursanız tema parkına ayrılan bütçeyle ancak getirilmesi düşünülen roller coaster’ların yıllık bakım masraflarını karşılayabilirsiniz. Bunun dışında vialand dışında en az 5 sene böyle bir proje beklememek lazım. çünkü firmalar bu tip bir projenin dönüşünü, halk nezdinde tepkisini görmeden bu işe kalkışmaz. Sonrasında belki istanbul anadolu yakasında, belki ankara’da bu tip bir proje hayata geçirilir. Antalya’da rixos grubu böyle bir projeye kalkıştı, henüz bir çivi çakılmış değil. Standartlara uyan bir eğlence parkı yapmak isteseniz en az 200 milyon dolar para yatırmanız lazım. Bu ülkede 20 milyon dolara avm kurulurken kimsenin böyle bir cesarete sahip olacağını zannetmiyorum henüz. kolay gelsin, iyi çalışmalar.

 • Sonunda hangisi acik?agustosta yegenilerim gelecek.program duzenlemek istiorum.hic kolay degil tesekur.

 • Yok artık. Bu mükemmel bir haber. Esenler’de oturuyorum, orayı geçen gün gördüm ve onu araştırırken bu yazıya denk geldim. Demek ora tek değilmiş :)

 • Gerçekten çok güzel görünüyor, bir adrenalin meraklısı olarak Lunaparkındaki oyuncaklara binmeyi isterdim.Eline sağlık Fatih abi.

 • offf bu müthiş bir haber. biz daha birini bulamadık, aniden üç tane geleceğinin haberini aldık. Teşekkürler Fozdemir, sen olmasan ruhumuz duymayacak :)

Yorumunuzu dilerseniz Facebook ve Google Plus ile de yapabilirsiniz

Loading Facebook Comments ...