Vialand Tema Parkı ve Alışveriş Merkezi Eyüp’te açıldı!

YAZAR: - Kategori: İstanbul, Proje
11 Kasım 2012 - 03:11 - 19 Yorum
Share on Facebook57Tweet about this on Twitter34Share on Google+7Share on LinkedIn4Pin on Pinterest6Digg thisShare on Reddit0Share on StumbleUpon1Share on Tumblr> Bu yazıyı paylaşın
Vialand Eğlence ve Alışveriş Merkezi

Vialand Eğlence ve Alışveriş Merkezi

İstanbul’da Viaport projesiyle nam salan Via Grup ve Gürsoy Grup‘un ortak projesi olan Vialand, Avrupa Yakası‘nın çehresini değiştiriyor!

Hatırlarsanız İstanbul’un lunapark portföyünü geçmiş yazılarımda ortaya çıkartmıştım. Ve geçtiğimiz günlerde yazdığım Temalı Parklar ile ilgili yazımda da bu çileli günleri artık unutacağımızı söylemiştim. İşte o an geldi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yıllar önce söz verdiği Haliç’e eğlence parkı projesini hayata geçirdi.

Yapımına 2011 yılında başlanan Vialand, Türkiye’nin ilk uluslararası mega tema parkı, gösteri merkezi ve alışveriş merkezini bir arada bulunduruyor. Eyüp ve Gaziosmanpaşa sınırında bulunan Vialand yoğun ilgi görüyor.

İSTANBUL MURADINA ERDİ!

İstanbullular, hatta tüm Türkiye, yıllardır yabancı ülkelerdeki eğlence merkezlerine hep iç geçirerek baktı. Filmlerde gördüğümüz o son derece heyecan verici eğlence araçları artık çok uzağımızda değil.

Vialand‘ın yapımcılarından olan Via Grubu; Anadolu Yakası Kurtköy Mevkii’de yıllar önce Via/Port isimli Alışveriş ve Eğlence Merkezi projesini hayata geçirmişti. Ve bu projesiyle bütün ilgiyi üzerine çekmişti. Nihayetinde de projesini Anadolu Yakası’nın gözde mekanı haline getirmişti. (Via Grubu, Vialand dışında, şu sıralarda Avrupa Yakası’na Via/Port Venezia isimli bir proje daha yapıyor) Fakat, asıl voleyi; Gürsoy ortaklığıyla yaptığı, Alibeyköy Taş Ocakları bölgesindeki mega tema park projesiyle vuruyor!

Eyüp ve Gaziosmanpaşa ilçelerinin birbirine en çok yakınlaştığı noktada konuşlanan Vialand, TEM ve E-5 aksının tam ortasında yer alıyor. Bu da ulaşımını kolaylaştırıyor. (Hatırlarsanız Vialand’dan önce açılan rakip bir proje, ulaşımı zor olduğu için ve diğer sebepler nedeniyle kapılarını kapatmak zorunda kalmıştı; ilgili yazı için tıklayın)

OKUMALISINIZ: TEMA PARKLAR FOS MU ÇIKTI?

4 AYRI DÜNYA VAR!

Farklı eğlence anlayışlarını tek çatı altında toplayan Vialand; adrenalin sevenler için Adventure Zone, gülmeye doyamayanlar için Fun Zone, alışveriş tutkunları için Shopping Zone ve tarihi bir atmosfer isteyenler için History Zone ile ziyaretçi karşısına çıkıyor.

1 milyar 150 milyon TL’lik yatırım bedeliyle Cumhuriyet tarihinin en büyük perakende yatırımı olan Vialand, 600.000 m2‘lik alana kuruluyor. 100’e yakın futbol sahası büyüklüğündeki Vialand, alışveriş caddeleri bünyesindeki 140 bin m2 kiralanabilir alanı, 5000′i kapalı, 3000’i açık olmak üzere toplamda 8000 araçlık otopark kapasitesi ve hedeflediği geniş marka yelpazesiyle her yaş ve zevk grubuna uygun alternatifler sunuyor. Vialand mega eğlence parkının girişindeki 2000 m2’lik alanda tüm görkemiyle yükselen Şato, ziyaretçilerine masal dünyasının kapılarını aralarken, eski İstanbul’un günlük yaşamını günümüze taşıyan ana caddesi ile farklı mimari özellikler de sunuyor.

VE SONUNDA ROLLER COASTER!

İstanbul, eğlencede hak ettiği değeri artık kazanıyor! Eğlencede son nokta olan, son teknoloji ile tasarlanmış, 3 saniyede 110 km’yi aşan hızıyla Avrupa’nın en çok ilgi gören Roller Coaster’ı Vialand’de yerini alıyor. Halk arasında Alabora Treni olarak bilinen bu araç, Vialand’ın en çekici özelliği.

Vialand içinde Hollywood klasiği olan King Kong da bulunuyor. Burada yabancı filmlerdeki aksiyon sahneleri içinde yer almanız hedefleniyor.

FATİH DARK RIDE

Fatih’in şehrine de bu yakışır! Vialand’daki Fatih Dark Ride projesi ile İstanbul’un Fethi’nin canlandırılması amaçlanmış. Benim de en çok ilgimi çekecek nokta da burası oluyor sanırım :)

İstanbul temasının sonuna kadar zorlandığı projede, İstanbul’un eski sokakları da tema alınmış. Proje içerisindeki sokaklarda Eski İstanbul’u hissedebileceksiniz.

Sulu temalar da içeren Vialand, eğlencede sınırları bayağı zorlamış gibi görünüyor. Vialand içerisindeki başlıca eğlence araçları: Roller Coaster, Safari Coaster (Family Coaster), Splash Coaster, Starshape, Small World, Escape River – Rapid Ride, King Kong ve Fatih Dark Ride.

BİR YERDEN BİR YERE GİTMEK YORUCUYSA TRAMVAY VAR!

Vialand Eğlence ve Alışveriş Merkezi

Vialand Eğlence ve Alışveriş Merkezi

100 futbol sahası büyüklüğündeki Vialand içerisinde; bir yerden bir yere, kurulan ring Tramvay seferiyle de gidebileceksiniz. Proje büyük olduğu için, yorulmayın diye eklenmiş ufak ama akıllıca bir detay olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Akbil basılırsa, daha da hoş olur tabi :P

Eğlencenin en ince detayına kadar düşünülmüş olduğu projede; 100 bin metrekare büyüklüğünde Gösteri Merkezi, 15 bin kişilik konser alanı, geniş yeşil alan ve büyük ölçekli kitlelere hitap edecek daha birçok aktivite alanını da barınıyor.

Dünyadaki büyük eğlence merkezleri arasında dişli bir rakip olarak yükselecek olan Vialand, İstanbul’un adını tüm dünyaya duyuracak kalitede! Projenin 20 bin kişiye istihdam yaratması bekleniyor.

AVRUPA SOKAKLARINDA ALIŞVERİŞ

Vialand Eğlence ve Alışveriş Merkezi

Vialand Eğlence ve Alışveriş Merkezi

Vialand’in alışveriş caddelerinde mimari tasarım açısından birbirinden farklı 250 mağaza cephesi yer alırken, 100 m² ile 6500 m² aralığında, her büyüklükte mağazalar var. Alışveriş merkezi bir katı açık, bir katı kapalı olmak üzere iki ana kattan oluşuyor. Açık olan kat, cadde mantığında tasarlandı. Alışveriş merkezi bölümünde, geniş teraslı, ferah bir fast-food alanı ile buraya bağlantısı olan bir sinema katı da yer alıyor.

FİYATLAR

Vialand’de fiyatlar standart. Giriş için ücret ödeyip, içeride araçlara binmek için ücret ödemediğiniz belirtiliyor.

Giriş ücretleri Pazartesi’den Perşembe’ye yetişkin 55 TL, çocuk 44 TL; Cuma’dan Pazar’a yetişkin 79 TL, çocuk 63 TL!

NASIL GİDİLİR?

Eyüp Yeşilpınar Mevkii‘de yer alan Vialand‘a gitmeniz için şu anki toplu ulaşım imkanları her ne kadar kısıtlı olsa da, arttıralacağını tahmin ediyorum. Ayrıca İstanbul’un çeşitli yerlerinden Vialand’a ücretsiz servisler de var.

Projeye en yakın otobüs durağı elbette ki Yeşilpınar! Yeşilpınar durağından geçen otobüs hatları;

39D / YEŞİLPINAR – YENİKAPI
39O / YEŞİLPINAR-OTOGAR
49Y / YEŞİLPINAR – ŞİŞLİ
39Y / YEŞİLPINAR – VEZNECİLER
99 / AKŞEMSETTİN MAHALLESİ – EMİNÖNÜ
47 / YEŞİLPINAR-EMİNÖNÜ

ADRES

Yeşilpınar Mahallesi Girne Caddesi 34065 Eyüp- İstanbul

Tel:+90 212 609 11 10 Fax:+90 212 609 11 09

Share on Facebook57Tweet about this on Twitter34Share on Google+7Share on LinkedIn4Pin on Pinterest6Digg thisShare on Reddit0Share on StumbleUpon1Share on Tumblr> Bu yazıyı paylaşın

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum bırakın! (Artık adınızı ve mail adresini yazmak zorunda değilsiniz)

  1. bence kesinlikle biraz daha hesaplı olmalı çocuklar konusunda da belki çocuk korkacak hiç bişeye binemiycek..çocuğun aklı bellimi olur..gitti 44 lira..illa bişeylere binmemize gerek yok gezmek istesek maalesef ona da para bana enterasan geldi şahsen..mesela bugün gittik parası yüksek geldiğinden içeri giremedik biz gezelim dedik ama öyle bi durum yokmuş..bilet alman lazımmış..154 lira şaşırdık ve geri geldik..evet çok güzel bi yer insanı farklı yerlere götürüyor ama çok pahalı..

  2. bu projeyi gerçekleştirenlere öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Başlangıç için roller coaster sayısı bana pek yeterli gelmedi, umarım kafalarında yeni roller coasterlar için lokasyonlar vardır. Roller coaster konusunda görüşlerimi yazmak istiyorum. Hızı 110 km’yi bulacak roller coaster için diyebilirim ki italya’daki mirabilandia’nın bir benzeri. onun hızı 120 km, yüksekliği ise 55 metre, bizimkinden sadece 5 metre yüksek, 10 km hızlı. Şuradan nasıl bir şey olduğunu görebilirsiniz

    bunun dışında king kong hususu aklımı çok kurcalıyor. Çünkü king kong’un universal studios orlando’daki dev maketinin olduğu şova mı benzeyecek, yoksa universal studios’un california’daki üç boyutlu görsel bir ziyafet olan şovuna mı benzeyecek bilmiyorum. Kimbilir, belki de gayet alelade bir lunapark oyuncağı olacaktır ki ihtimal vermiyorum buna ben.

    fatih dark ride hakkında bir fikrim yok, umarım güzel olur.


Loading Facebook Comments ...

No Trackbacks.


Giresun Blog

Tavsiye Yazılar

QR KOD

Fozdemir QR CodeReklam

%100 Garantili Çeviri İçin Gereken Şartlar

Çeviri yapmak, son derece karmaşık ve zor bir iştir. Sonuç olarak bir dilde yazılan bir cümleyi ya da bir metni başka bir dile çevirmek sanıldığı kadar kolay değildir.

Devamını okuyun
Markalar

Mutlu Anlarınızı Kayakapı Premium İle Taçlandırın

Nevşehir ve Kayseri illeri arasındaki ovada şekillenen peribacalarındaki Kayakapı otelinde balayı ve en özel anlarınız için kayakapı lüks ve romantik bir konaklama imkânı sunmaktadır.

Devamını okuyun
Reklam

Doğru Çeviri Sitesi Kullanımının Önemi

İnternet dünyası, sorunlarımızı halletmek ve aradığımız verilere anında ulaşabilmek adına son derece kullanışlıdır. İnternet yoluyla çözebileceğimiz sorunların başında çeviri sorunları gelmektedir. Çeviri yapmak, bilindiği üzere son derece zor bir iş olarak göze çarpar. Bir dilde yazılanları bu dilin aksi bir dile çevirmek maalesef büyük zahmet gerektirmektedir. Durum böyle olunca çevirinin değeri daha da artmaktadır. Özellikle iş ve eğitim hayatında bu çevirilere son derece ihtiyaç duyulması, çevirilerin değerini arttırmaktadır. Çeviri yapmak »»

Devamını okuyun
Fozdemir

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

DESIGNED BY FATİH ÖZDEMİR