Yenikapı Transfer Merkezi ve Arkeopark projeleri

Yenikapı

Yenikapı

Fatih ilçesinin tarihi bir semti olan Yenikapı, gelecek yıllarda tamamlanacak olan transfer merkezi ve Arkeopark projesiyle çok önemli bir merkez haline gelecek.

İstanbul’da raylı sistemlerin art arda örüldüğü şu günlerde; Yenikapı, 3 tane raylı ulaşım sistemini içinde barındıracak.

Marmaray projesinin de en önemli istasyonlarından biri olan Yenikapı, ulaşım projeleri dışında planlanan yeni projelerle de tam bir cazibe merkezi haline gelecek. Bu projeler yavaş yavaş belli olmaya başladı denebilir. Gelecek yıllarda denizin doldurulması ve üzerine İstanbul’un en büyük etkinlik meydanının oluşturulması da planlanıyor.

HANGİ HATLARI BİRLEŞTİRECEK?

Yenikapı’ya şuanda banliyö tren hattı dışında başka bir raylı sistem hattı ulaşmıyor. Proje kapsamında, önce mevcut raylı sistemlerin Yenikapı’ya uzatılması hedefleniyor.

İŞTE YAPILACAK DEĞİŞİKLİKLER:

-M1 Havalimanı-Aksaray metrosu son durağı olan Aksaray’dan Yenikapı’ya kadar uzatılacak.

-M2 Hacıosman-Levent-Mecidiyeköy-Taksim-Şişhane metrosu ise Şişhane’den sonra Haliç’i köprüyle geçerek Unkapanı ve Şehzadebaşı üzerinden Yenikapı’ya ulaşacak.

-Mevcutta hizmet veren TCDD Sirkeci-Halkalı banliyö tren hattı modernleşerek, Marmaray projesi kapsamına alınacak. Bu da Yenikapı’yı Marmaray’ın en önemli transfer istasyonu haline getirecek.

Gelecekteki sürpriz hat:

Yenikapı’ya yakın gelecekte bir metro hattı daha eklenecek. M2 Hacıosman-Şişhane metrosu Yenikapı’ya uzatıldıktan sonra batı yönünde tekrar uzatılacak. Kocamustafapaşa, Kazlıçeşme, Zeytinburnu, Osmaniye ve İncirli olmak üzere 5 durak daha eklenecek. Zaten şuan M2 metrosuna bindiğinizde bu durakların durak listesine eklendiğini, fakat üzerinin bir sticker ile kapatıldığını görebilirsiniz. Böylelikle yakın gelecekte bu hat İncirli-Hacıosman şeklinde hizmet verebilir. (Tabi bu istasyonlar daha da uzatılabilir. Planlanan uzunluk bu şekilde)

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ARKEOLOJİ PARKI!

Yenikapı projesi yapılırken, İstanbul’un bütün tarihsel kalıntıları ortaya çıkmıştı. Bir gemi kalıntısı, ayak izleri ve kemikler… Bu yüzden Arkeoloji uzmanları projeye hemen el koydu. Bu da Yenikapı projesinin gecikmesine neden oldu. İşte bu kalıntılar, bölgeye yapılacak olan Arkeoloji Parkı projesiyle birlikte sergilenecek. Böylelikle dünyada ilk defa arkeolojik ürünlerin sergilendiği bir metro istasyonu yapılmış olacak.
dedicated-server

2 Comments

Yorum bırakın