Zeytinburnu Çocuğu olmak

İstanbul’da 39 ilçe var, fakat bunlardan sadece bir tanesinin gençliği diğerlerine göre daha popüler: Zeytinburnu Çocuğu :) Cem Yılmaz’ın filmleri, diziler, skeçler ve daha niceleri… Türkiye’nin neresinde olursanız olun mutlaka böyle bir tabiri işitmiş olmalısınız. Duymadıysanız da şimdi duyuyorsunuz :)

Bende Zeytinburnu Çocuğu olan bir ünlü Blogger olarak sizlere bu kavramı açıklama ihtiyacı duydum :) Tabi öncelikle niye böyle bir tabirin dillere pelesenk olduğuna mantıklı bir cevap getirmeliyim.

Zeytinburnu ilçesi İstanbul’un oldukça kozmopolit ilçelerinden biri aslında, yani kendi başına öyle. Belki içinde insanlar yaşamasa harbiden öyle olabilirdi :)

Aklınızdan İstanbul’un merkezinde 11,16 km2’lik bir arazi tutun. Buraya her etnik kökenden kabileler yerleştirin. Farklı kültürel değerlere ve beyin yapılarına sahip bu insanların birbiriyle uyum içerisinde yaşdıklarını hayal edin. İşte bu noktada aklınıza Zeytinburnu gelsin. Çünkü hayal değil gerçek!

Türk, Kürt, Arap, Çeçen, Tatar, Kazak, Giresunlu, Sivaslı… Daha sayamadığım ve bilmediğim bütün etnik kökenleri ve kültürleri bünyesinde barındıran mucizevi toprak…

İşte böyle karma bir yapının içerisinde yaşayan bu gençliğe Zeytinburnu Çocuğu deniliyor. Uzaktan bakıldığında Türkiye’de yaşayan her insana bu tabiri yapıştırabiliriz. Popüler olmasının sebebi de bu. Yani Zeytinburnu Çocuğu demek aslında sanıldığı gibi “delikanlı takılıp da sokakta serserilik yapmak” değil. Zeytinburnu Çocuğu markası bu ilçedeki her etnik kökene ve kültüre takılmış bir lakap. Türkiye’nin özeti aslında… Cem Yılmaz’ın G.O.R.A. filmindeki sahnenin bize komik gelmesinin nedeni de buydu. Orda anlatılmak istenen de…

Sonuçta Türkiye’de iyi yerlere gelmiş birçok insan Zeytinburnu’nda çocukluk yaşamış. Fakat halkın gözünde oluşan olumsuz algı nedeniyle bunu açıklamaktan utanıp; kendilerini bir Cihangir, bir Etiler çocuğu gibi lanse ediyorlar.

Birkaç tane ünlü var. Zeytinburnu Çocuğu olduğu söylemekten kaçınmayan. Bunlardan biri de akıma iyi yer etmiş olacak ki: Paşhan Yılmazel. Pek gündeme getirmeseler de Emre Belözoğlu, Alp Kırşan, Hakan Peker ve biraz eskilere gidersek Arif Erdem, Arif Sağ… He bi de Blogger Fozdemir :D

zeyço

zeyço

Zeytinburnu Çocuğu son zamanlar da bir de güzel bir kısaltmayla karşılaştı. Zeytinburnu Belediyesi özel bir projesi kapsamında Zeytin Çocuk ZeyÇo adında yeni bir anime karakter yarattı. Allah’tan bu çok fazla duyulmadı :)

Konu hakkında yorumlarınızı bekliyor ve sizleri Zeytinburnu Çocuğu tabirlerinin geçtiği birkaç video ile başbaşa bırakıyorum :)

Beyazın Kazakistanlı zannettikleri Zeytinburnu çocuğu çıkarsa

Çılgın Dersane Üniversitede Zeytinburnu Çocuguyum

Geniş Aile Japonlar
dedicated-server

2 Comments

  • Sen olaya çok fransız kalmışsın fatih.Zeytinburnu kadar birçok semtte farklı kültürleri barındırıyor.Gora'da ki tamamen rastlantı elemanın kendisini nasıl tanıttıgına dikkat edersen senin tabirinle delikanlılığı ağır basıyor :) Zeytinburnu çocugu senin tabirinin diğer kısmıyla sokakta serseri takılmak değil ; delikanlı , atarlı , hayatla mücadele'de diğer semtlere göre bir adım önde.Neden diye sorarsan sokakları sana anlatmama gerek yok herhalde sende biliyorsun içindesin bu semtin.. Yani demem o ki fatih sen zeytinburnu çocuğu kavramını baştan sona yanlış anlamışsın keza film senaristleride..

Yorum bırakın