Zorlu Center pek bi zorlu olmuş

Geçtiğimiz yıl “İstanbul’un en merkezi noktasına harika bir alışveriş merkezi yapılıyor” diyerek sizlere tanıttığım Zorlu Center projesi bitti ve açıldı.

Ziyaret ettikten sonra aslında AVM hakkında bir yazı yazmayı düşünmüyordum. Fakat sosyal medya hesaplarım üzerinde “yorumlarını bekliyoruz” şeklinde birçok istek gelince, kendimi yazmak zorunda hissettim :)

Zincirlikuyu‘nun en ballı arazisine kurulan Zorlu Center‘a ulaşım çok kolay. Metrobüs ve Metro ile rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Fakat toplu ulaşım araçlarından Zorlu Center‘a ulaşmak için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan altgeçit tünelleri içinde uzun bir yürüyüş yapmanız gerekiyor.

Zorlu Center Zincirlikuyu

Zorlu Center Zincirlikuyu

İlk bakışta tam bir AVM olmuş demek doğru olmaz. Biraz basık ve görsellik çok fazla abartılmış gibi geldi. Milyonlarca lira harcanan yarı açık AVM’de kapalı kısımlar çok fazla ferah değil. Yapay yeşillik uygulansa da, çok fazla sarı ışık göz alıcı olmuş. Parlak kaplamalı kısımlar da bilhassa öyle… Yandaki fotoğrafta bunu rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Mağazalar ise biraz daha lüks yaşamak isteyenlere hitap ediyor. Kitle olarak yüksek zümrenin ziyaret etmesi bekleniyor gibi geldi. Mağazalar daha çok lüks markalardan oluşuyor. Kuyumcu dükkanları ve şık restoranların ağırlıkta olması bu kanımı kanıtlar nitelikte. Bir Trump, Cevahir veya Kanyon havası yok. Çok soğuk bir izlenim yaratıyor insanın gözünde.

Kapalı kısımları aşarak, açık meydana çıktım. Bu çok kolay olmadı doğrusu, çünkü çok karışık bir yapıya sahip. Açık meydanın ortasında kocaman bir inşaat var. Şuan inşaat mı onu da bilmiyorum tabi, ama çevresi ağaç figürlü brandalarla kaplı. Bahsettiğim yer Zorlu Center‘in duyulmasını ve bilinmesini sağlayan Apple Store projesi. Dünyaca ünlü üretici Apple, Türkiye’deki ilk resmi mağazasını İstanbul’a açacağını duyurunca, fanboyların ilgisi AVM’ye kaydı denebilir :) Bittiğinde ise cam kaplamalı bir konsept ile karşımıza çıkacağı söyleniyor.

Bunun dışında açık meydanın pek bir cazibesi yok. Yüksek kuleler arasına sıkışmış bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik manzarası da yok.

SEYİR TERASI YOKMUŞ!

İstanbul Boğazı‘na tamamen hakim bir tepeye kurulmasına rağmen, herhangi bir seyir terasının olmaması beni şok etti. Belki bulamamışımdır diye görevlilere sordum, fakat onlar da öyle bir terasın bulunmadığını ifade ettiler. Yarı yapım aşamasında bir yer olduğu için umarım o da yapım aşamasındadır. Yoksa proje ister istemez gözümden düşecek.

Zorlu Center Panorama

Zorlu Center Panorama

Zorlu Center‘in en faydalı yeri bana kalırsa PSM olmuş. İstanbul’un bu tür kültür-sanat mekanlarına ve salonlarına ihtiyacı var. Daha yeni açılmasına rağmen İstanbul‘a birçok ünlü sanatçıyı ve ünlü gösterileri getiren Zorlu Center PSM, ileride çok iyi işler çıkaracağa benziyor.

Genel olarak baktığımda, lokasyon açısından İstanbul’un çok iyi bir yerinde bulunan Zorlu Center için biraz daha zamana ihtiyaç var gibi. Dükkanların tamamen kiralanması, Apple Store’nin açılması, kulelerdeki evlerin satılması, inşaat konseptinden kurtulması ve stabilleşmesi süreçlerinin ardından tadından yenmez bir yer olabilir (özellikle yaz aylarında)
dedicated-server

5 Comments

Yorum bırakın